O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

utorok 21. júna 2011

Veľkorysý včelár

Letný slnovrat - 21. jún, keď sa slnko dostáva nad obratník Raka, dosahuje najväčšiu odchýlku od rovníka a zdanlivo sa začína vracať. V tomto roku pripadá tento okamžik na 19. hodinu a 16. minútu práve dnes. Ale vatry a čarovanie sa robia v noci z 23. na 24. júna, kedy je medzi ľuďmi zachovaný termín svätojánskej noci.  V túto noc sa spájajú duchovia ohňa /kult Slnka/ a vody /Juno/.  Všetky rastliny, ktoré na Jána kvitnú, majú  väčší účinok, niektoré dokonca magickú moc. Obozretný včelár sleduje pozorne vývoj včelstiev v období letného slnovratu. V tomto čase rast včelstiev vrcholí a približne polovica včiel z množstva, ktoré sa nachádzajú v úli okolo Jána, pôjde do zimy.


Zdravá a zdatná matka po medobraní zvyšuje činnosť v kladení vajíčok, bunky sa plnia plodom, letným medom, peľom a včelstvo očividne silnie s narastajúcou populáciou zimných dlhovekých včiel. Tvorivá činnosť včelára rozvíja odchýlky od pôvodného životného štýlu včiel a nový šľachtitelský materiál sa stal nevyčerpateľnou rozmanitosťou foriem života včiel, akou sa vyznačujú všetci predstavitelia zdomácnenej flóry a fauny. Nie je vylúčené, že pomocou včiel sa podarí vyriešiť širšie a ďalekosiahlejšie problémy ľudstva. Veľkorysý včelár nečaruje, uprednostňuje prirodzený chov včiel pred vyvolávaním k životu tvorov budúcnosti, ktoré by inak na svoj vznik museli čakať celé veky. Včely sú najväčšie dobrodejky ľudskej spoločnosti už celé veky.
Koncert letného slnovratu from Milan Bencúr on Vimeo.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára