O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 18. júna 2011

Stavba naprieč plodiskom

Včely stavajú voľnú stavbu svojho diela pod uhlom 45 stupňov voči letáču. Je to normálne a ak včelár neurobí pre včely v trámiku vodítko naliatím vosku do drážky, tak včely nebudú stavať plásty kolmo na letáč, ale si vyberú svoju vlastnú cestu. 
Ivan z Nitry píše: ..."dnes sme s Ľubom dopĺňali trámiky do spodného nadstavca a doplnil som krmítko nad trámiky druhého nadstavca. Použil som na to zateplovací nadstavec. Mám ešte aj také isté väčšie krmítko, uvidím ako sa osvedčí menšie, a vymením ho. Posielam pár fotiek. Pri kontrole úľa sa Ľubo čudoval, že včely si pláty budujú šikmo na trámikoch. Je to v poriadku? Inak sú včely veľmi kľudné, ani jedna nás doteraz nepichla."

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára