O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 26. mája 2012

Béčko, Zander, JU, Lang na jednom pôdoryse

O kompatibilných úľoch som už na tomto blogu písal. Sú to úle, ktoré majú jednotné odoberateľné dno a jednotnú strechu. Ich výhodou je, že je možné v nich včeláriť prakticky so všetkými rámikovými mierami,  pretože všetky nadstavky na seba pasujú. Nie je potrebné prechádzať z používanej rámikovej miery na iný rozmer rámika.
Kompatibilné úle vyrába firma HDV Engineering Consulting s.r.o. . Sú to úle tenkostenné, vyrobené z dosky hrubej 30 mm. V prípade záujmu sa môžete priamo obrátiť na výrobcu mailom alebo telefónom. Myslím si, a v Pracovnej spoločnosti nadstavkových včelárov SK sme tiež toho názoru, že vývoj v úľovej otázke sa musí do budúcnosti uberať práve smerom v riešeniach, ktoré vychádzajú z jednotného pôdorysu pre všetky úľové zostavy.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára