O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 20. augusta 2011

Sanitár na včelnici

Dnes večer som mal pred úľmi návštevu. Chodil tam jež a pochutnával si na mŕtvolkách včiel v tráve. Pravdepodobne žije niekde v stodole, pretože sa každú jeseň pravidelne objavuje po zotmení na dvore. Takéto divadlo sa opakuje už asi tridsať rokov.  
Jež je nočné zviera dlhé 20-30 cm. Žije v lesoch a záhradách. Telo má pokryté hustou vrstvou pichliačov. Pichliače vznikli zo zmenenej srsti. Pri ohrození mu zvláštne svaly umožňujú stočiť telo do klbka s hlavou ukrytou vo vnútri.
Jež má veľmi dobre vyvinutý sluch. Dokáže zachytiť zvuky s frekvenciou okolo 45 kHz (človek počuje frekvencie do 20 kHz) a to mu umožňuje počuť húsenice živiace sa listami. 
Potravu loví v noci. Žerie najmä hmyz, červy, mäkkýše, plazy, malé hlodavce, vajcia a mláďatá na zemi hniezdiacich vtákov.
Ježice mávajú okolo 4-6 mláďat, ktoré sú po narodení „holé”. Biele pichliače im narastú za pár hodín.
Jež prespáva zimu v plytkých, vystlatých dierach.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára