O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 11. augusta 2011

Dynamika prirodzeného včelieho diela pri potláčaní chorôb a parazitóz

Jednoducho vysvetľuje dynamiku prirodzeného včelieho diela pri potláčaní chorôb a parazitóz Oscar Peron z Argentíny. Stručne hovorí: "Včelstvo treba nechať pokojne vyvíjať sa na prírodnom diele, vôbec ho nerušiť, med odoberať raz v sezóne. Veľké bezrámikové neprerušené plodisko s prirodzenou stavbou v troch nadstavkoch originál Langstroth umožňuje kolónii rásť do veľmi veľkého počtu jedincov a tým sa včelstvo stane prosperujúcim subjektom, ktorý si vie poradiť s roztočmi a ostatnými ochoreniami."
 
Warré úľ aj Peron úľ sú trámikové úle. Štýl Warré má menší priestor, ktorý včelár osadí rojom, postupne úľový priestor v sezóne zväčšuje podľa potreby včelstva smerom nadol, aby narastajúce včelstvo mohlo stavať prirodzené dielo. Peron úľ je postavený komplet v celej jeho výške a roj včiel ho obsadí sám keď hľadá svoj nový domov. Oba úle sú si podobné v mnohých ohľadoch, včely v nich stavajú prirodzené dielo, včelstvá včelár nevyrušuje rozoberaním plodiska a medobranie robí raz za rok. Ide o to, ktorý z týchto úľov vyhovuje vášmu podnebiu a znáškovým pomerom. V Peron úli robí včelár medobranie 12 až 18 mesiacov po obsadení rojom.  Dobre ten úľ možno funguje v tropickej oblasti Argentíny, kde Oscar Peron včelári, sú tam celkom iné znáškové a klimatické podmienky ako v Európe. Teraz včelári testujú Peronove úle v Európe aj Amerike, či budú fungovať a vyhovovať našim včelám v suchšom a chladnejšom podnebí. Oscar Peron na svojich stránkach uvádza, že obhospodaruje 1000 včelstiev vo svojich úľoch na prírodnom diele. Konferencia o prírodnom včelárení, z ktorej je videozáznam, má celosvetový charakter a svedčí o tom, že včeláreniu na prirodzenom diele sa vo vyspelých včelárskych krajinách venuje náležitá pozornosť. Je možné, že oba úľové systémy majú aj v našich zemepisných šírkach pravdu, ktorú dokážu overiť vaše včely tak, či preukážu životaschopnosť na prírodnom diele bez liečby v menšom priestore Warré alebo vo veľmi veľkom úli Peron. Tým mojim divovčielkam vyhovuje Warré. Dôležitá je metóda, nie úľ!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára