O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 6. augusta 2011

Mám úľovú váhu

V stodole som objavil starú decimálku. Bola vyrobená v roku 1956. Má už teda 55 rokov a na svoj vek vyzerá dobre a je funkčná. Metlou a kompresorom som ju očistil od prachu, kovové časti som premazal motorovým olejom. Myslím, že ako úľová váha bude slúžiť spoľahlivo.

Najskôr som ju nastavil. Jazýčky neukazovali presne. Musel som pridať do plošiny na závažie pár kamienkov.Keď som položil na váhu úľ, tak ten sa správal dosť nestabilne, mal som dojem, že pri silnejšom vetre by sa vyvalil. Zafixoval som rohy plošiny pod úľom a stabilita úľovej zostavy sa zdá byť stopercentná.
Potom som odvážil úľ. Jazýčky na váhe sa vyrovnali, keď som na váhu položil závažie o hmotnosti päť kilogramov a jedno deko. Úľ má dnes hmotnosť 50 kg a 10 dkg. Váha má váživosť do 160 kg, takže bez problémov zvládne prácu na včelnici počas celého roka.


K jednoduchému včeláreniu sa hodia jednoduché technické pomôcky, ktoré častokrát celé roky zostávajú nepovšimnuté a zapadnuté prachom niekde v tmavom kúte skladiska. Aj takéto staré veci vedia byť užitočné a pri ich znovuobjavení potešia dušu človeka. Podobne je to aj s mojim starým úľom ležanom, ktorý využívam ako mednú kravu v štýle TTBH, teda tanzánian. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára