O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 5. septembra 2012

Slamený kôš - obydlie zodpovedajúce naturelu včely

Aj prírodný včelár vie zušľachtiť včelu odchovaním zo silných rodín, aby docielil väčšieho úžitku zo svojho včelárstva chovom tých najlepších včelstiev. A táto požiadavka musí byť prvým cieľom prírodného včelára. Čas rojov je každoročne dobou rozmnožovania a zmladzovania včelstiev, ktoré nesmieme ponechávať náhode. Rozmnožovať musíme len včelstvá dobrých vlastností, zmladzovať tie, ktoré latku dobrých vlastností prekročili.
Keby dnes príroda prehovorila, určite by povedala: "Pletiete sa mi do remesla. Čo som chcela preosiať, to ste svojim umením udržali na škodu celku." Starostlivosť venovaná každému poroju a odložencom s umelo odchovanými matkami, nevyvráti pravdu, že pestovaním každého slabocha nemôže včelín prosperovať. O nič slávnostnejšie neznie úsudok o príštipkárskom spájaní včelstiev na jar. V zachovaní úplne všetkého premyslený prirodzený chov nespočíva.
Naše včelárstvo v posledných dvoch desaťročiach pokročilo v technikách a štýloch včelárenia. Obyčajne dnes meriame to, čoho práve dosahujeme v technológiách s rámikovými úľmi, pretože o stokilových medobraniach z jedného úľa nemôže byť ani reči pri niekdajšej biede včelárenia v slamených košoch. Včela nás dnes vyzýva: "Len sa skús vrátiť k prírode. Tých málo zdravých včelstiev, ktoré na včelnici vynikajú, sú svedkami toho, čo je možné a čo hodné je našej práce a nášho snaženia." Len prírodné včelárenie môže spôsobiť prospešný obrat v zdravotnom stave včiel. Nezostaňme na polceste, ale venujme pozornosť vábivým a rozhľadu plným výšinám, ktoré nám kypia vo včelárení na prírodnom diele. 
Špirálová technika pri výrobe slamených úľov používa na Slovensku ražnú slamu a štiepané drevené prútie z vŕby. Na Slovensku sa týmto spôsobom robili včelie úle celé storočia. Túto techniku pletenia človek pozná najmenej 5500 rokov. Ako je táto technika stará však nikto nevie.
Na pletenie slameného úľa potrebujete niekoľko ručných nástrojov. Dobre nabrúsený nôž s krátkou čepeľou, zabrúsené šidlo zo skrutkovača alebo z klinca, koženú manžetu, kúsok hadice alebo plastovej rúrky, prípadne kravský roh s priemerom asi 5 cm a kolíky na štiepanie prútia, ktoré si musí vyrobiť každý sám z tvrdého dreva. Postup pletenia slameného úľa pochopí každý, kto si pozrie filmový dokument o tejto starodávnej technike výroby obydlia pre včely.
Nasledujúce obrázky znázorňujú, že slamený úľ pre včely je možné upliesť aj z pšeničnej slamy a prameň stebiel sťahovať pedigom.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára