O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

piatok 1. júla 2011

Warréčka v Čechách - kompletní sestava

Chci začít včelařit ve Warrého úlech pouze s horními loučkami, ale dočetl jsem se: ,,Včelařský provoz musí být vybaven úly s rozběrným dílem (chov včelstev na divočině pevně spojené se stěnami úlu je z důvodu kontroly včelích nemocí v ČR zakázán)". Na Vašich stránkách jsem se dočetl o slovenských, ale i českých včelařích, kteří tyto úly používají. Můžete mi prosím napsat, jak to tedy je se včelařením bez rámků? Pavel - Na položenú otázku si dovolím odpovedať reakciami priateľov zo včelárskeho fóra.
Dobrý den pane Bencůre. Posílám Vám fotografie kolegy Fišera. Úly postavil podle plánů z Vašeho webu a včelám, se zdá, se daří dobře. Moc Vám děkujeme za všechnu energii, kterou do projektu "včelaření budoucnosti" vkládáte. Vděčně s obdivem Vašek i Smolík.Já bych rád choval včelky klidne v košnicích, když to jde v Německu, tak nevím proč by to nešlo u nás... Pravda, v košnicích se nedá dílo rozebírat.., chov na nerosběrném díle podle všeho není zakázaný..
Jediné, na co potřebujeme rozběrné dílo z veterinárního hlediska, je kontrola plodu (mor vcelího plodu). No, ale to už ani není třeba. Máme přeci možnost si nechat vyšetřit zimní měl... V případě pozitivního nálezu, se dá vyříznout vzorek plodu na vyšetření. Pár košnic si nejspíš časem osadím. Velmi mě zajíma nerušený vývoj včelstva. Pochybuji, že by se "zpatečnický" způsob chovu v košnicích nějak rozšířil a není tedy důvod si dělat vrásky... Tomáš


Definici, že včely se smí chovat jen na rozběrném díle, bychom asi hledali marně. Vychází se spíše s praktické včelařiny, kdy se předpokládá, že včelaři v ničem jiném včely nechovají - protože nerozběrné dílo nedovoluje opětovné použití plástů po vytočení medu. Nikdo moc nepočítá s tím, že si někdo bude hrát se včelami v dutinách, s bedničkami s přirozenou stavbou, dílo lisovat atp. Takže ilegální to nejspíše nebude. Pokud by došlo skutečně na lámání chleba a bylo potřeba v ohnisku moru vše prohlédnout - bylo by nutné dílo vyřezat a plodové plásty prohlédnout. Ideálem v tomto směru je volná stavba s použitím klasických rámků na TBH - medné krávy, které jsou skvělé pozorovatelny pro včelaře i nevčelaře a je to chov na rozběrném přirozeném díle. S tím by problém nebyl, ani kdyby bylo nařízeno pouze rozběrné dílo - vždyť dílo v medné krávě, trámkovém úlu, či jak to nazveme, je rozběrné... Zdeněk 

Z uvedených reakcií vyplýva, a je to aj môj názor, že niet dôvodu k tomu, aby včelárenie na nerozoberateľnom diele bolo akoukoľvek právnou normou obmedzované.  Žiadny taký právny predpis neexistuje. 


2 komentáre:

  1. Že by právnici a kontrolóri zdravotného stavu včiel chodili po lesoch za včelami obývajúcimi dutiny stromov a pohrozili by im postihom za to, že stavajú na nerozoberateľnom diele? Kto im kontroluje napadnutie rôznymi parazitmi a nemocami?
    Prírodné Warré včelárenie sa "učí" práve od takýchto včiel.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Na fotkách je vidět dno zcela nové konstrukce a dokonce s koukacím okýnkem. To jsem zatím nikde neviděl. Opravdu super.

    OdpovedaťOdstrániť