O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 24. júla 2011

Permakultúra

Našiel som spôsob, ako hospodáriť so včielkami. Mnou zvolené nástroje sú dobré znalosti o živote včiel, zdravý rozum a chuť poskytnúť mojej rodine a priateľom ozajstný med, prírodnú potravinu bez konzervantov, bez tepelnej úpravy, filtrácie, potravinových farbív, s chuťou, vôňou a prísadami, ktoré mu dala príroda a včely. Permakultúra je teória ekologických systémov. Permakultúra je aj cieľ, zámer a spôsob prístupu k životu, k veciam okolo nás. Slovo je odvodené z trvale udržateľného poľnohospodárstva, alebo trvale udržateľnej kultúry. My všetci sa snažíme žiť v spoločnosti, ktorá ponúka každodenný komfort, dobré veci na jedenie, krásne okolie, dobre navrhnutú infraštruktúru, zmysluplné živobytie a budúcnosť pre naše rodiny. Pokiaľ možno nie na úkor ostatných a rozhodne spôsobom, ktorý nepoškodzuje prírodu. 
Permakultúra je systém návrhov, ktoré majú za cieľ zabezpečiť efektívny a kompletný rámec systémov naozaj, ale naozaj dobre navrhnutých. Tak dobre, že tieto systémy neprodukujú žiadne odpady, recyklujú všetky dostupné energie, vstupy a výstupy sú zdravotne nezávadné. Permakultúra sa dá používať v riešeniach pre množstvo vecí, ako sú domy, záhrady, farmy, obce a aj množstvo abstraktných vecí, ako je ekonomika spoločenskej štruktúry. Teória permakultúry vychádza z princípov odpozorovaných z prírodných systémov a efektívneho regeneračného poľnohospodárstva. Permakultúra v praxi si kladie za cieľ ukazovať cestu vpred do kompletnej udržateľnej hojnosti cez bordel, do ktorého sme sa dostali sami. Pre podrobnejšie pochopenie si preklikajte môj blog a navštívte množstvo webových stránok, ktoré ponúkajú informácie a odkazy na prax malých ekofariem.
Vidíme len to, čo je spravodlivé, popíjame iba to, čo je sladké. Nechajte pliev, vezmite si obilie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára