O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 10. júla 2011

Kedy je najlepší čas na kŕmenie včiel?


Najlepšie je nikdy nekŕmiť, ale nechať včelám dostatok vlastných zásob medu. Ale ak sezóna zlyhá a po letnom slnovrate niet znášky, potom musíme včelstvá kŕmiť. Najlepšia doba na kŕmenie je mesiac august. V prípade stimulačnej medovicovej znášky v júli a auguste je vhodné včelstvám podať koncom augusta jednorázovú väčšiu dávku sirupu 3:2 v množstve 3 až 6 kilogramov. V júli nesmie prínos sladiny a peľu klesnúť na nulu. V tomto mesiaci včelstvá odchovávajú veľké množstvo zimných dlhovekých včiel. V našich klimatických podmienkach stačí včelstvám na prezimovanie 15 kg zásob. A tak zatiaľ čo ja sa snažím vyhnúť sa kŕmeniu včelstiev, nakoniec ma príroda a počasie donútia robiť to často. Podľa môjho názoru nie je nič zlého na technikách kŕmenia, ak mám k tomu dobrý dôvod, ale mojim plánom je vždy sa pokúsiť vyhnúť sa kŕmeniu a nechať včely žiť prirodzeným spôsobom.

My, lazníci, s láskou ošetrujeme päť alebo desať včelstiev a osemdesiat kilov cukru nám na doplnenie zimných zásob stačí. Tí, ktorí sa dotýkajú štítov hôr, musia mať neustále na pamäti tao včelárenia: "Všetko funguje tak, ako to včelám dovolíš. Majster dosahuje viac a viac tým, že robí menej a menej, až nakoniec dosiahne všetko a bez ťažkej práce. Dokonalosť vo včelárstve nespočíva v množstve obhospodarovaných včelstiev a v rôznorodosti drahého zariadenia, ale v jednoduchosti a odstránení všetkého, čo nie je nevyhnutne potrebné. Starý otec hovorieval, že každý veľký vynález je dielom lenivého muža, pretože pokrok nepochádza od ranného vtáčaťa, v pokroku leniví ľudia hľadajú jednoduchšie spôsoby, ako veci robiť."

1 komentár:

  1. čiže aj vakcíny boli vynálezom lenivého muža? nevhodný výrok na ináč kvalitnej stránke

    OdpovedaťOdstrániť