O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 16. februára 2017

Škôlka na rojové materské bunky

Každý rok vylámem veľa materských buniek. Sú na pláste postavené  tak, že by sa po vykrojení len s ťažkosťami dali vsunúť do tradičnej škôlkovacej klietky. Rojových materských buniek je škoda, pretože sú v nich včelami od prvej hodiny odchované tie najkvalitnejšie matky.
Urobil som si na rojové materské bunky škôlkovací rámik. Vykrojené matečníky, hoci majú s časťou voskového plástu väčší rozmer, sa do škôlkovacieho rámika dajú pohodlne zasunúť z boku a zafixovať.  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára