O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 16. augusta 2015

Včelárska Pribylina 2015

Dnes som bol v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline na včelárskej nedeli. Odborné prednášky pani Čermákovej boli orientované na nové prístupy v chovateľských metódach ošetrovania včelstiev z dôvodu klimatických zmien. A liptovskí včelári sa pochválili svojimi kvalitnými horskými medmi. Kto chcel, mohol ochutnať. 
Tiež ma potešila výzva, ktorá odznela na včelárskej nedeli z úst pani Čermákovej: "Vo svete sa včelárstvo uberá cestou od extenzívneho chovu včiel k intenzívnemu. Na Slovensku tento trend ešte nie je taký výrazný. Treba slovenské včelárstvo orientovať na to intenzívne včelárenie." Ja som však rád, že môj blog prispieva k postupnému rastu počtu fanúšikov intenzívneho chovu včiel v Slovenskej republike.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára