O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 27. augusta 2015

Po stopách slávnych

Záver tohtoročných prázdnin sme s manželkou strávili v Prahe. Praha je úžasné veľkomesto, ktorého krásy obdivujú ľudia z celého sveta. Prahu navštevuje mnoho významných osobností, politikov, kráľovských párov, hercov a hudobníkov. Mňa však zaujali pri prechádzke Prahou príbehy jednoduchých ľudí, ktorí tiež tvorili históriu. Bol to aj Slovák, kpt. Jozef Gabčík, podľa ktorého je pomenovaná obec na južnom Slovensku, ktorý, aj s ďalšími vlastencami z radov československej zahraničnej armády, padol v boji proti fašizmu.


Z dávnejšej histórie je úžasné miesto Betlehemská kaplnka. Cítiť tu všade myšlienku majstra Jána Husa "Za pravdu". Je to miesto, ktoré má vo veľkej úcte akademická obec. Miesto, na ktorom si študenti preberajú vysokoškolské diplomy. Je to miesto slávnostných promócií.
K pobytu v Prahe patrí aj prechádzka na Hradčany. Ja, ako včelár, som si cestou všimol aj malé včelárstvo v nádherných záhradách oproti Pražškému hradu. Včelárenie v meste je skutočne krásny koníček.
Havelskú tržnicu a Staromestskú radnicu doporučujem pozrieť si v dopoludňajších hodinách. Je tam v tomto čase síce veľa ľudí, ale nie je tam tlačenica ako popoludní.Na nábreží rieky Vltavy je tiež možné obdivovať množstvo krás. Keď som sa na Karlovom moste zastavil pri hudobných kapelách, tak sa mi od nich nechcelo odísť. Dokázal by som počúvať tú krásnu černošskú muziku celé hodiny.A keď sme sa zatúlali do pražských ulíc, kde ani autobus s električkou nepremávajú, objavili sme inú nádheru, ktorá vie tiež pohladiť dušu a ulahodiť zraku aj chuti.Hovorí sa, že kto bol v Prahe a nesedel U Fleků, tak v Prahe nebol. Kolega z včelárskeho fóra Šanca pre včely sa nad mojou návštevou známej reštaurácie priateľsky usmieva: "Kdo u Fleků pil vodu jako by tam nebyl." Na budúce sa polepším.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára