O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 12. augusta 2015

Nám prázdniny končia a včelám začínajú

Keď vidím v auguste lastovičky ako sa zhromažďujú na drôtoch elektrického vedenia a pripravujú sa na odlet do teplých krajín, vždy si spomeniem, že prázdniny sa blížia ku koncu a deťom za pár dní začne nový školský rok.


Moje včely už majú zimné zásoby doplnené a pripravujú si v úli hniezdo na prežitie zimy. Z prírody ešte nosia nektár, ktorého je v kvetoch pre ich dennú spotrebu tak akurát, a aj peľ, ktorý im v dostatku poskytnú neskoro kvitnúce rastliny vo vrcholiacom lete. Práca v sezóne pre včely skončila a začínajú im prázdniny, ktoré skončia niekedy na Mateja vo februári budúceho roka.


Po medobraní si včelár rozširuje obzor svojho poznania účasťou na rôznych včelárskych podujatiach. Ja som bol pred pár dňami na Spiši. S rodinou sme navštívili Spišský hrad a Levoču. Cestou domov sme sa zastavili v obci Klčov a pozreli sme si Múzeum medu, ktoré tam obec postavila s pomocou fondov z EÚ.
Oravské múzeum zas zorganizovalo pekné včelárske popoludnie v priestoroch múzea Lesnej úvraťovej železnice v Oravskej Lesnej. Vo výške 810 m nad morom med skutočne každému chutil.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára