O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 2. apríla 2014

Rebrík v úli, mostík, telefón

Včelia medzera je problém úľa. Nie je to problém včiel. Je to problém včelárov. Preto mostíky odstraňujú. Včely vždy premostia medzeru medzi poschodiami úľa. Pospájané dielo mostíkmi je pre včely telefónom na okamžité prenášanie informácií po celom úli. Veď včela pri osmičkovom tanci vibruje telom a tieto vibrácie sa prenášajú celým voskovým dielom. Pohnete nemotorne rámikom a okamžite na to včely reagujú. Mostíky z vosku sú pre včelstvo dôležité. Tak isto v čase zimovania je premostenie medzi poschodiami veľmi potrebné.
Vo warréčkach je tiež možné napodobniť neprerušené dielo z japončíkov alebo z klátov. Riešením je jeden alebo dva nižšie postavené trámiky na určitých pozíciách v nadstavku. Vyhovujú pozície trámikov 4, 5 a 6. Pri takomto riešení bude včelstvo celoročne vytvárať chumáč v tvare hroznového strapca. A to bez ohľadu na hĺbku nadstavkov. Chumáč v tvare stlačenej elipsy nebudú včely v NN zostavách vytvárať. Nápad je vhodným riešením aj do rámikových úľov. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára