O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 8. júla 2012

Evolúcia alebo stvorenie?

Pri štýle môjho včelárenia sa vraciam dve storočia proti prúdu času, aby som na filozoficko-ateistickom základe z dobových prameňov a neskorších výskumov vyzdvihol a podtrhol podstatu prírodného včelárenia, ktoré formovalo vtedajšiu včelársku obec. Pravdou je, že včela je stvorená na opeľovanie rastlín a nie na nosenie medu pre človeka. Človek si namýšľa, že už natrvalo vtlačil Zemi svoju predstavu, ale to je veľký omyl. Príroda je prvá a bude aj po nás a naše stopy môžu celkom zmiznúť na veľkej časti Zeme, ale včely prežijú aj človeka, čo sa už niekoľko krát na Zemi stalo. Včely si dokážu úplne samostatne a nezávisle zaobstarať potravu, ktorá existuje a bude navždy existovať a človek využíva pre seba práve túto ich schopnosť, lebo je jedinečná. Lietajú si absolútne slobodne a všetky ich aktivity od zaobstarania potravy, cez výchovu potomstva sú prakticky nezávislé. Každú sezónu to všetko zopakujú v novom cykle.
Biblické pravdy sú pre mňa duchovným korením. No náboženstvo, hlavne kresťanské, považujem za zlo sveta. Ak sa ma pýtate na príčinu, tou je kombinácia neznášanlivosti, netolerancie a túžby po absolútnej moci. Dôsledky poznáte z histórie a dnes z každodenných správ v médiách. Ukazuje sa, že príčiny konfliktov zostávajú rovnaké ako za križiackych výprav a upaľovania čarodejníc. I následky sú rovnaké. Popravy, väznenie, vyháňanie z vlasti, vytváranie druhoradej kategórie občanov. A s tým všetkým prišiel všeobecný úpadok, ktorého náprava zamestná mnoho generácií. A tak to ide dookola. Jediná otázka, ktorú si musíme každý deň položiť, je, či už sme schopní túto špirálu príčin a následkov zastaviť. Prejsť od kultúry násilia ku kultúre mieru.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára