O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 3. júna 2012

Úľ podľa Anastázie

Dostal som milý mail od Jozefa z Nitry. Jeho obsah poukazuje na to, že riešení na prírodné včelárenie je skutočne veľa. Úľový systém Warre je len jedna z možností z prírodného včelárenia. Nik nevie ako sa situácia vo včelárení vyvinie, no dôležité je, že sme začali konať. A možné riešenia ponúka aj kniha Vladimíra Megreho Anastázia.
Jozef napísal: Dobrý deň pán Bencúr, rád by som začal včeláriť, pričom som si "úľ pre lenivcov" už zhotovil a osadil na pozemku. Posielam Vám foto tohto úľa. Nakoľko nenachádzam pochopenie u starších včelárov z nášho nitrianskeho kraja, mám problém zohnať včely do sibírskeho úľa podľa Anastázie.
Potešujúca správa, že má ďalší nadšenec záujem o prírodné včelárenie a zároveň smutná realita o vzdelanostnej úrovni niektorých nechápajúcich členov našej včelárskej obce. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára