O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 25. apríla 2010

Klát je dokončený.

Pre môj klát z palivového dreva som použil to najjednoduchšie riešenie. Je to duté poleno postavené na doske a prikryté kúskom jaseňového tažkého a tvrdého dreva.

Zadné dvierka slúžia na ošetrovanie včelstva v interiéri a na prípadné odoberanie plástov s medom.  Zaistené sú obrtlíkom.

Rám zadných dverí je presklený a po odložení krycej dosky je možné pozorovať život včelstva v dutine kláta. Pre včelára je to najjednoduchšie prírodné observatórium. 

Strecha je riešená aj ako povala, na ktorú včely upevnia voskovú stavbu a smerom  ku dnu kláta  budú plásty istiť pritmelením o steny v dutine. Je to len kúsok odpíleného skladu z guľatiny pokrytý zvyškami z perodrážky. 
Budúcnosť ukáže, či sa také obydlie včelám bude páčiť.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára