O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 11. apríla 2010

Brť aj klát.

Medzi palivovým drevom som objavil bútľavé poleno. Hneď mi pripomenulo lesné obydlie včiel. Bez rozmýšľania som sa okamžite rozhodol, že urobím z neho pre vnuka Maxa včelárske observatórium. Môj jazvečík Boris, ktorý mi vždy pri všetkom rád pomáha, tiež takú skvelú myšlienku schválil spokojným vrtichvostikovaním. 

Poleno nie je veľký macko,  na observatórium je však ako stvorené. Väčšinou takéto bútľaviny horské včely obsadajú. Dúfam, že sa májovému roju bude páčiť a zabýva sa v ňom.   

V priestore tejto hrče bude letáč. Najskôr to vyzeralo tak, že tam vyvŕtam tri očká, ale keď pri odstraňovaní práchnivého dreva hrča z vnútra vypadla, musím ju z dnuká vyplniť kúskom doštičky a očká budú navŕtané v nej.  

Zo zadnej strany bude pozorovacie okno so sklom. Bude to rám, ktorý sa bude dať otvárať a aj zakrývať, aby mali včielky súkromie. Takéto riešenie pripomína v mnohom sekerou vyrúbanú brť v lese.
Steny kláta sú dosť hrubé. Zdravé drevo je husté, tvrdé, poznať, že rástlo vysoko v horách. Práchnivé drevo sa mi podarilo celkom ľahko odstrániť. Najviac času som venoval odstráneniu vnútorných hrčí po konároch. Šlo to dosť ťažko aj s dlátom. Najbližšia úloha je, stiahnuť ho drôtom na oboch koncoch. Ak na teplom slnku praskne nech sa nerozsype na niekoľko triesok. Pokračovanie na budúce.
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára