O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 7. apríla 2010

Jar už mocnie aj v horách

Dnes bolo síce dopoludnia chladno, bolo zamračené a okolité kopce pokrýval čerstvo napadaný sneh, ale poobede sa oblačnosť roztrhala, vykuklo slniečko a teplota vystúpila na +13 stupňov Celzia. Príjemné jarné odpoludnie vylákalo včielky von. 
Pre včelára je vždy príjemné sledovať zdravím kypiaci let včiel.  Som spokojný, keď všetky včelie rodiny úspešne prežili zimu.
V skorej jari netreba včielky rušiť rozoberaním úľa a prehliadaním plástov. Pre včelstvo je teraz kľud oveľa dôležitejší ako v zime. Jedinú operáciu, ktorú treba v skorej jari urobiť je podloženie tretej prázdnej debničky s trámikmi pod dvojboxové plodisko. Včelstvu to neuškodí, teplo stúpa pod povalu a keď bude znáška z vŕb rýchlo ju vystavajú panenským dielom.
 Pozorovať správanie sa včiel na letáči v tomto období je pre včelára tá najdôležitejšia úloha.
Let včiel a ich bzukot sú rečou včelstva, ktorej sa postupne včelár naučí rozumieť aby mohol správne zasiahnuť ak včelstvo potrebuje jeho pomoc. 
Dnes využili moje včielky dve odpoludňajšie slnečné hodiny na zber peľu z vŕby rakyty, podbeľu a liesky, ktoré teraz u nás kvitnú. Predpokladám, že asi tak o týždeň začnú kvitnúť ostatné vŕby.
Pohľad cez okienka v úli tiež poteší včelárovi dušu, keď včielky kontrolujú všetky uličky dvojpriestorového plodiska.  Práve sa začína rodiť nová mladá generácia včiel, ktorá postaví nové zdravé hniezdo a  s pribúdajúcimi slnečnými dňami zabezpečí rast a rozvoj novozrodeného včelieho organizmu.

 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára