O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

piatok 29. januára 2010

Dvojitý úľový systém Warre.

Jean-François Dardenne má rozsiahle Warre včelárstvo a zverejnil vlastné skúsenosti pre dvojmatkové včelárenie.

Na uvedených odkazoch ilustruje dva štvor-prvkové úle Warre, umiestnené chrbtom proti sebe, s letáčmi smerovanými na opačnú stranu. V oboch klátoch sú kráľovné rovnako staré. Matky sa predbiehajú v kladení vajíčok a robotnice medzi sebou súťažia v znáške nektáru do oboch úľov. 
Namiesto uteplivky Warre je každý z dvoch úľov rovnakej výšky vybavený doskou s otvorom, na ktorom je položená materská mriežka. Tieto dva otvory sú prepojené tunelom, ktorý je konštruovaný ako okno na sledovanie komunikácie včiel medzi kolóniami. Výška pasáže je 10 mm. Celok je zastrešený. 
Robotnice, ale nie matky, sa môžu voľne pohybovať medzi včelstvami. Úspechy tandemu dvoch včelstiev prepojených pasážou vedľa seba sú výrazné. Dardenne uvádza, že s touto technológiou vyberá pri každej znáške úrodu medu z troch medníkov. Konfigurácia je vhodná len pre znáškové obdobie, od mája do júla, a nie pre zimovanie.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára