O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

utorok 12. januára 2010

Nie je to súťaž, včeláriť treba z duše.

Je to vzrušujúce, poznať rôzne typy úľov a prístupov k chovu včiel, ktoré je možné nájsť na rôznych webových stránkach a včelárskych fórach. Avšak, rovnako zaujímavé je tiež zistenie, koľko ľudí je podráždených z toho, keď ostatní robia svoje postupy vo včelárstve inak ako oni. Včelárstvo je  ako športová súťaž alebo činnosť s vlastným tajomstvom na postup. Koľko existuje včelárov, existuje asi toľko prístupov, metód a aj úľov. Napriek tomu sú niektorí podráždení a konfrontační. Nejaký čas je to zábava, inokedy je to frustrujúce. Vo včelárskom svete predsa existuje priestor pre včelárov všetkých typov. Nie je potrebné súťažiť kto má väčšiu tú svoju pravdu alebo kto je väčší snob. Ak jeden nemá záujem o použitie metódy, manipulácie alebo úľového štýlu toho druhého, jednoducho to neurobí. Denigrácia, kritika a konfrontácie sú úplne zbytočné. Nemusíme používať všetky nápady, ale je užitočné, zdieľať vo včelárskej obci skúsenosti ostatných a všetky možnosti, ktoré môžu pomôcť včelám.
Ak sa chystáte postaviť si úľ alebo dva, prosím, popremýšľajte o jeho konštrukcii. Nevyrábajte pekné krabice. Najskôr venujte čas včelárskej literatúre, učeniu a hľadaniu informácií na internete. Akýkoľvek úľový dizajn, ktorý neberie do úvahy vlhkosť v úli, jeho vetranie a sledovanie spádu roztočov Varroa destructor počas celého roka, odsúdi vaše včelárenie na neúspech ešte skôr, ako osadíte svoj prvý roj do úľa. Keď som už spomenul roj, tak tu je dobrý nápad na jeho jednoduchý odchyt.
Uzavreté pevné dno je pre úľ dnešnej doby nevyhovujúce. Moderný úľ musí mať dno celozasieťované,
odoberateľné, vybavené varroa zásuvkou, ktorá umožní včelárovi sledovať spád roztočov a liečiť včelstvo.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára