O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 4. februára 2010

Uteplivka, povala a medzidno v jednom.

V jeseni som si postavil päť nových úľov Warre. Použil som smrekové dosky špárovky hrúbky 26 mm.
 
Súčasťou úľa je aj medzidno, ktoré je možné v úľovej zostave používať celoročne a nebude zaberať miesto pri skladovaní.
V čase zimovania včelstiev plní funkciu povaly úľa, obrátené je letáčom smerom dolu k plodisku, odvádza tak vlhkosť z úľa počas zimovania včelstva. Na ňom je postavený  nadstavok, môže byť vyplnený pokrčenými novinami,  ktorý takto plní funkciu vzduchového vankúša a netreba ho tiež niekde skladovať. Priestor medzi trámikmi a medzidnom je vysoký 7 mm, čo umožňuje včelám ošetrovať latky z ich hornej časti.
 
 Na jar medzidno otočím a môžem ho použiť pri tvorbe odloženca priamo na úli alebo pri osadení roja.

Strecha úľa je jednoduchá, z vnútornej strany olištovaná tak, aby pri položení na úľ vytvárala s povalou vzduchový vankúš vysoký 25 mm.
 
Ako krytinu som použil šindol, ktorý je sklonený jedným smerom a zabraňuje prehrievaniu povaly.
 
 
 Každý, kto má záujem venovať sa včeláreniu doma na záhrade alebo za garážou hoci len v jednom úli, má v dielni cirkulárku a akú takú zručnosť v obrábaní dreva, môže si takýto úľ zostrojiť sám a tešiť sa s rodinou aj so susedmi nie iba zo sladkého medu, ale aj z peknej úrody ovocia a ostatných dobrôt zo záhradky, ktoré patria na každodenný stôl.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára