nedeľa 11. septembra 2016

EKO-PLUS

EKO-PLUS. Ukrajinské ekologické liečivo, vyrábané na báze esenciálnych olejov. Jedno balenie stojí 4 €. V balení je 10 "doštičiek", čo je na 5 včelstiev. Je určené pre liečbu a prevenciu proti roztočom Varroa. Má výrazný akaricídny a repelentný účinok aj proti víjačke voštinovej. Jeho použitie nevedie k vzniku rezistentných roztočov. Sú to pásiky z dreva hrubé 0,8 mm, ktoré obsahujú ako aktívne zložky ekologicky čisté esenciálne oleje, čebrec, koriander, mäta, palina, jedľa, eukalyptus, borievka (jalovec).
Doštičky sa vkladajú do včelstva na jar, po prvom jarnom prelete, a v lete aj v jeseni po medobraní a zakŕmení včelstiev. Jednu doštičku treba zavesiť do uličky medzi včely na 5 dní. Po 5. dňoch zas druhú. Prúžok s liekom je určený pre plodisko s 10. až 12. rámikmi. Pre odložence so 6. rámikmi stačí v strede plodiska polovica pásika s liečivom. Na zavesenie doštičky stačí použiť kancelársku sponku alebo tenký drôt. Doštičku treba zavesiť zvislo, do stredu uličky, v strednej časti včelieho hniezda medzi dvoma rámikmi. Po rozstrihnutí pásika na dve polovice, je možné jednu polovicu doštičky zavesiť v uličkách medzi rámikmi s pozíciou 3 a 4, a druhú polovicu medzi rámiky 7 a 8. Prúžok je vo včelej rodine zavesený na 5 dní, po piatich dňoch ho treba vybrať a na jeho miesto zavesiť druhý.
Drevené lišty sú balené vo fólii po 10 kusov. Balenie otvorte tesne pred liečením. Liečiť je možné vo včasnej jari pred prvou znáškou, potom po poslednom medobraní v lete a po zakŕmení včelstiev v jeseni. Nepoznám účinnosť, ale podľa mňa, ak je niečo ekologické, tak nezabíja. Omámené roztoče odpadnú zo včiel na podložku. Podložka musí byť natretá jedlým olejom. Ukrajinskí aj ruskí výrobcovia uvádzajú, že prúžky môžu byť ponechané v úli na dobu 3 až 30 dní, v závislosti na množstve zaviečkovaného plodu. Ruský prípravok EKOPOL obsahuje tymol, palinu, koriander, mentol a výrobca je ZAO Agrobioprom, Moskva, Ruská federácia. Balenie s liečivom treba skladovať v suchu, chrániť pred svetlom, mimo dosahu detí a domácich zvierat, oddelene od potravín a krmív, pri teplote 5°C až 25°C. Skladovateľnosť sú 2 roky od dátumu výroby. EKO-PLUS vyrába SKIF Kijev, Ukrajina.6 komentárov:

 1. Dobrý den, je možno tento přípravek koupit někde v SR nebo ČR? Děkuji.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Neviem, ja som to kúpil na včelárskej výstave.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. pán Bencúr a neviete aspoň povedať od akého predajcu (vystavovateľa) ste to kúpili? Lebo objednávka od ruského výrobcu vyzerá byť problematická (mimo Ruska nedoručujú)..

  OdpovedaťOdstrániť
 4. EKO-PLUS, ten stánok patril firme Daniel Valko, Belá nad Cirochou.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Dakujem pekne, pisal som do Ruska i na Ukrajinu, no nedorucuju ku nám.. skusim teda tohto predajcu.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ked ma clovek 10rodin a date ju iba jednej alebo polovici a druhu polku budete liecit inym liecivom tak ze vraj vcelam to vadi inak budu voniat ale ze tento prípravok nedoporucuju tak neviem

  OdpovedaťOdstrániť