O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

piatok 1. júla 2016

Panelový úľ

JU-Čechoslovák - vnútorný pôdorys 30x39 cm.
Minulý týždeň som fušoval stolárom do remesla. Urobil som pár nadstavkov Jednotného úľa. Nadstavky sú bez falcov, kladú sa na seba v úľovej zostave natupo.


Nadstavky sú uteplené polystyrénom. Vonkajšie aj vnútorné debnenie je z perodrážky. Taká slovenská klasika. Na výrobu stačí okružná stolová píla a vŕtačka. K tomu kilo klincov, dve stovky skrutiek a kladivo. Takú výrobu by mal zvládnuť každý zručnejší včelár.


Odoberateľné dná a medzidná som urobil rovnaké. Podlaha je pevná a podmet je vysoký 25 mm. Medzidná majú naviac v strede podlahy vyvŕtané očko priemeru 25 mm, ktoré je uzavreté zátkou z pet fľaše. Medzidno, keď je počas roka mimo prevádzky, tvorí povalu úľa. Pri otvorenom očku v strede podlahy medzidna podávam včelám sirup cez presakovacie viečko v 3,7 litrových pohároch.


Úľovú zostavu tvoria tri nadstavky, odoberateľné dno, medzidno, materská mriežka a strecha úľa. Nadstavky sú na 8 rámikov JU usporiadaných na studenú stavbu. V nadstavku je tiež možné použiť 11 polovičných rámikov Warre s usporiadaním na teplú stavbu. Takéto riešenie som zvolil zámerne, pretože tieto dve rámikové miery používam. Možno to nevyužijem, ale kombinovať nadstavky s rámikmi JU a Warre v jednej úľovej zostave sa dá kedykoľvek.


Strecha úľa je pokrytá lepenkou, ktorá je potiahnutá hliníkovou fóliou.
Je to panelový úľ. A na výrobu každého panelového úľa potrebuje včelár v dielni minimálne vybavenie - stolovú okružnú pílu a vŕtačku.


Najskôr som si pripravil jednotlivé časti panelovej steny úľa. Sú to hranolčeky, ktoré vymedzujú veľkosť steny nadstavka, jej dĺžku, výšku, hrúbku a priestor pre výplň na uteplenie steny polystyrénom. Hranolčeky som napílil z odpadového materiálu. Poskracoval som si na mieru aj latky s perodrážkou na debnenie. Tak nás to učili na dielenských prácach v základnej škole.


Na výrobu panelovej steny úľa som urobil prípravok, ktorý zabezpečí spoje rámu v rohoch steny v pravom uhle a všetky predné a bočné časti nadstavkov budú rovnako veľké. Latky s perodrážkou na debnenie sú hrubé 12 mm, a ich upevnenie v hornej časti prednej aj bočnej steny tvorí zároveň sedlo na zavesenie úľových rámikov.


Na kompletovanie nadstavkov mám tiež urobenú šablónu, ktorá zabezpečuje pravé uhly pôdorysu debničky. Na spevnenie stien nadstavka počas jeho kompletovania postačí jedna stolárska svorka.


Na spojenie panelových stien som použil skrutky do dreva dlhé 8 cm. 
Už pred vyše tridsiatimi rokmi som týmto spôsobom postavil moje prvé úle do kočovného voza, a tie úle slúžia dodnes.


Perodrážka má dnes veľmi výhodnú cenu. Latky s perodrážkou 12x60 mm som kúpil. Doviezli mi ich až domov.


Predné a bočné steny nadstavkov pred kompletovaním.


Na uteplenie panelových stien nadstavkov úľa som použil polystyrén hrubý 20 mm.


Z polovice hotové nadstavky.


Mal som aj pomocníka, plietol sa mi popod nohy.4 komentáre:

 1. možem sa spýtať na rozmery hranolčekov

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Všetky rozmery v mojom popise sú. Aj hranolčekov. Len treba mať technické myslenie. Ak použijem 2 cm hrubý polystyrén, tak hrúbka hranolčenka bude 2 cm. Ak použijem na vnútorné debnenie perodrážku 12 mm hrubú, tak dĺžka hranolčeka bočnej steny úľa bude 39O mm + hrúbka prednej a zadnejsteny, čo je 64 mm, spolu = 454 mm. A tak ďalej. Výška hranolčekov nie je až tak dôležitá. Moje sú vysoké 4 cm. Čiže moje hranolčeky bočnej steny majú rozmer 20 mm x 40 mm x 454 mm. Dĺžku hranolčekov prednej a zadnej steny treba zas prispôsobiť počtu rámikov v nadstavku. V mojom prípade na 8 rámikov stačí šírka nadstavka 30 cm a toľko budú dlhé aj hranolčeky prednej a zadnej steny.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zaujalo ma Vaše riešenie odoberateľného dna, medzidna a povale úľa rovnakej konštrukcie. Vynikajúce riešenie, umožňujúce aj rôzne variácie so zostavou, atď. Určite budem aplikovať v mojich ďalších úľoch. Mám otázočku ohľadne dna úľa. Na Vašich prednáškach v Jasenove, aj tu na blogu, ste boli zástancom zasieťovaného varoa dna, ktoré ste používali už koncom osemdesiatych rokoch, ako jedného z významných prvkov prevencie proti varoáze. Priznám sa, zasieťované dná mi príliš "nevoňajú". Uvažujem, že by som vo svojich wárrečkách prešiel na nezasieťované dná. Ale až tento Váš článok ma k tomu definitívne nakopol. Iní kolegovia včelári majúci včelstvá napr. v japonských úľoch včeláriacich prírodným spôsobom na voľnej stavbe, zimujúcich na mede, atď. ..., bez zasieťovaného dna nemajú vážnejšie (neštandardné) problémy s klieštikom. Čo Vás viedlo, že ste teraz prešli na nezasieťované dná?, resp. ste si vyrobili tieto úle bez zasieťovaného dna?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Neprešiel som na nezasieťované dná. Mám úle ležany s pevným dnom, nadstavkové úle zas s odoberateľným dnom. Odoberateľné dná mám s pevnou podlahou aj zasieťované. Nerobím v tom rozdiel. Zasieťované dno uľahčuje včelárovi sledovanie situácie vo včelstve. Môj panelový úľ som chcel postaviť čo najvýhodnejšie a s tým najjednoduchším riešením.

  OdpovedaťOdstrániť