O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 6. mája 2015

Prvý roj 2015

Práve dnes, o 10.oo hod., sa mi vyrojilo najsilnejšie včelstvo. Včelstvu som vymenil matku minulý rok v auguste. Poslal mi ju kolega z hnutia Šanca pre včely, Leoš Dvorský, z Mladej Boleslavy. Ešte pred nedávnom, 19. apríla, u nás padal sneh, bolo chladno a pred pár dňami, 2. mája, bol Choč celý pokrytý čerstvo napadnutým snehom, a dnes, pre mňa, prírodného včelára, takáto radostná udalosť. Roj som osadil do nového úľa, ležana JU, ktorý som urobil minulé leto cez prázdniny. Popoludní už robil v novom bydlisku orientačné prelety.
Roj je veľký. Určite donesie aj medu. Zanechal v materskom úli dvanásť rámikov so zaviečkovaným plodom. Na štyroch rámikoch boli postavené rojové materské bunky. Pár ich bolo už aj zaviečkovaných. Z vyrojeného včelstva som urobil štyri odložence s rojovými materskými bunkami. Tri z nich som urobil trojrámikové a štvrtý odloženec jedenásť rámikový. Štvrtému pridám aj medník, pretože má sedem rámikov zaviečkovaného plodu.
Rojové materské bunky považujem za najkvalitnejšie a pre mňa, prírodného včelára, sú veľmi cenné.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára