O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

pondelok 1. júla 2013

Skúsenosť s volnou stavbou včelieho diela

Je tomu štrnásť dní ako som osadil kamarátovi roj do starého úľa slovenskej miery B s vysokými rámikmi 42x27,5. Bol to roj druhák z môjho úľa Warre už s "malými" včelami. Dnes som kontroloval v akom stave je toto mladé včelstvo. Včelstvo za dva týždne postavilo sedem vysokých rámikov bezchybného prirodzeného včelieho diela s prírodnými bunkami robotníc. Má tri rámiky zaviečkovaného plodu a dva rámiky s vajíčkami a otvoreným plodom. Za tých štrnásť dní si roj priniesol celkom slušné zásoby. Veľké oblúky so zaviečkovaným medom sú na každom pláste. Mladú matku včely dôkladne ukrývali pred mojim pohľadom. 
Neviem prečo mnoho skúsených včelárov tvrdí, že včely bez predlohy stavajú na volnej stavbe len, alebo prevažne, trúdie dielo. Nie je to pravda! Stavbu prirodzeného diela ovplyvňuje ročné obdobie, počasie, znáška a mnoho iných skutočností pôsobiacich na včelí superorganizmus.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára