O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

pondelok 24. októbra 2011

Alpský včelí úľ

Úľ Warré prešiel vo svojej histórii niekoľkými úpravami. Úpravy v konštrukcii úľa Warré urobili vo všetkých prípadoch profesionálni včelári, ktorí si tento ľudový úľ prispôsobili svojej metóde včelárenia. Alpský úľ Roger Delona našiel uplatnenie medzi ruskými včelármi, ktorí úľový systém ďalej zdokonalili a s riešením trámikov Roger Delona a polovičnou výškou nadstavkov Warré, vyvinuli metódu, ktorá čo najviac uľahčuje prácu komerčnému včelárovi.
Stiahol som si cez noc, asi za päť hodín, ruský film, ktorý prezentuje rozdiely v postupoch pri včelárení v úli Warré a jeho ruskej alpskej modifikácii. Štyridsaťsedem minútový film beží veľmi dobre na linuxoch. Hovorí o komerčnom včelárovom hospodárstve so stovkami včelstiev. Je zaujímavé sledovať postupy včelára v sezóne s veľmi plytkými debničkami, ktoré sú hlboké 10,5 cm ako v Christovom úli, pričom sa úľový systém zaobíde bez materincov, oplodniačikov a podobných nepotrebných doplnkov. Pri pozeraní filmu som si kládol otázku v súvislosti s požiadavkami prírodného včelárenia. Po zhliadnutí dokumentu som si uvedomil, že v podmienkach nedotknutých ruských stepí a rozoraných celín je nepodstatné venovať pozornosť otázkam prírodného včelárenia.3 komentáre:

  1. Zaujimave. Idem si stiahnut film a kuknem ho. :) Davam +1.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem, Ondrej, za uznanie. Je to moc inšpiratívny film.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Dobrý deň, neviete prosím, či je ešte niekde tento film dostupný?

    OdpovedaťOdstrániť