O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 9. októbra 2011

Atmosféra zimy je už tu

Pri pohľade z okna vidím zasnežený les až do polovice majestátneho Choča. Nie je to nič zvláštne na toto ročné obdobie. Je to prvý sneh sezóny v Chočských vrchoch. Hranica sneženia sa bude postupne posúvať do nižších polôh. V dolinách ten trvalejší sneh obvykle napadne okolo Martina a neskôr. 
Len pred troma dňami teplota vystupovala na 24 stupňov Celzia. Boli krásne slnečné dni a včielky robili každý deň hromadné prelety. Chladné dni so snehovou fujavicou v októbri nie sú ničím nezvyčajným v októbrovom počasí na Orave. Včelár musí byť na takýto druh počasia každý rok včas pripravený. Aj keď teplejšie jesenné dni určite ešte v októbri a novembri prídu, zimná atmosféra tu už bude až do jari. Dúfam, že na včelnici budú včelstvá zimovať dobre a bez tragédie.


1 komentár: