O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

utorok 17. mája 2011

Štastie v piatok trinásteho

Tieto fotografie vyzerajú ako niečo, čo určite chcete vidieť. Môj internetový priateľ, Miloš, inšpirovaný svetom miznúceho primárneho opeľovača z prírody, včelou, zachytil úžasné obrázky, ktoré oslavujú život a odhaľujú prepojenie medzi vzorom a krásou okolo nás. Miloš, o sebe hovorí: Chcel by som začať včeláriť a priznám sa, že nemám preštudované žiadne metódy včelárenia, ale hneď ma zaujala metóda Warré, nakoľko mi nejde o včeliu farmu. Máme s rodičmi dreveničku na Kysuciach, na samote, v osade s troma chalúpkami a okolo krásny kus prirody. Náš krstný otec, pôvodný osadník, včeláril, ale ako sa pominul, tak s ním sa pominulo široko ďaleko aj včelstvo, preto by som to chcel znovu oprášiť. Dochádzam tam každý víkend, tak si myslím, že by som to mal zvládnuť.
V týchto dňoch mi Miloš opäť napísal: Chcem Vám oznámiť, že v piatok 13-teho som aj ja začal včeláriť vo Warré úli. Posielam Vám aj foto, na ktorom je úľ aj s prenosným rojáčikom, nakoľko som roj musel doviezť zo 40 km vzdialenosti.

Miloš, gratulujem a fandím ti. To je nádherná záhrada, včielky sa tam budú cítiť veľmi dobre a určite pri nich aj ty s rodinou a priateľmi. Veľa šťastia a radosti pri včelárení, aj bohatú úrodu jabĺčok z tej starej jablone.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára