O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 3. júla 2010

Včelársky rok Warré.

Čo nevidieť tu bude august a s jeho príchodom začne nový včelársky rok. Zdalo by sa, že pre hobbistu s Warré technikou včelársky rok neexistuje, no nie je tomu tak. Aj keď úľ Warré stačí skutočne len dvakrát do roka otvoriť, mnohé termíny sú záväzné aj pre včelára s týmto jednoduchým prírodným včelárením. Z toho dôvodu nerobím rozdiel v termínoch záväzných pre klasické Béčko a pre ešte starší úľ Warré, čo je zrejmé z popisov v prezentácii.
Ešte mám krátku poznámku k úvodnej fotografii z prezentácie. Čítal som raz jednu myšlienku, že väčšina včiel žijúcich v lese utiekla od včelárov, preto tieto slobodne žijúce roje nemôžeme považovať za divé včely. Ak zoberieme na vedomie, že tieto včely sú podporované farmaceuticky a geneticky, tak je to pravda. Včelárstvo samo o sebe nie je pre ne prirodzené, pretože včelstvá sú rozmnožované podľa návrhu včelára. Inými slovami povedané, včely podporované včelárom sú geneticky slabé. Osobne si myslím, že všetky včely sú divé, pretože matka príroda im umožňuje vyvíjať sa v podmienkach miestnej klímy a voľne rastúcich rastlín. Preto genetika a vedenie včelstiev nedokážu včelstvám úplne zabrániť v rozmnožovaní prirodzenou cestou. Je známe, že v každom regióne žijú divé populácie včiel, že existujú niekoľko rokov neliečené v jednej dutine, umožňujú znovu osídliť ďalšie výklenky a dutiny, že sú prispôsobené miestnemu životnému prostrediu, že rojenie posilňuje ich imunitu voči chorobám a parazitom. Ak sa zvýši počet divoko žijúcich rojov v prírode, nespáchali sme zločin, ale v dlhodobom horizonte robíme pre včely skôr prospešnú službu. Príroda je značne narušená už tým, že držíme včely čiastočne na vlastné účely. Ak súhlasíme s požiadavkou tejto doby, že treba posilniť imunitu včiel, nebráňme divokej genetike, naučme sa včeláriť s "rojivými" včelstvami, včeláriť s prírodou, neusmrcujme divo žijúce včelstvá, pretože sú rovnako potrebné ako tie naše na včelnici. Sú nielen žiadúce, ale priam užitočné pre zdravie nových a nových generácií včelstiev. Úprimne si myslím, že niektorí včelárski praktici odmietajú vidieť v spôsoboch včelárenia v minulosti, aj dnes, rušivé problémy na prírodu, pretože tak boli vedení, aj nás tak viedli a tento môj pohľad na vec budú považovať za kacírstvo. Včelstvo ako celok je jednotný organizmus a rojenie je prirodzenou ochranou proti jeho preťaženiu. Technológia Warré, včelárenie s prírodou určite rešpektuje.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára