O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 25. februára 2010

Včely samotárky.

Väčšina včelárov sa zameriava na chov včely medonosnej, ktorá je najdôležitejším opeľovačom poľnohospodárskych kultúr v prírode. Na Slovensku sa už niekoľko desaťročí rozvíja záhradkárska kultúra, ktorá poskytuje mnohým rodinám v prímestských častiach priestor na oddych a pestovanie ovocia, zeleniny, či bobuľovín pre domácnosť. Podobne sú využívané aj záhrady v blízkosti rodinných domov na dedine.

 
V prírode je veľa opeľovačov, včiel samotárok, čmeliakov, ktoré sú veľmi cenné a z pohľadu ochrany prírody má každý včelár a záhradkár venovať pozornosť tomuto užitočnému hmyzu. Predsa sa podieľajú na opeľovaní ovocných stromov a zeleniny aj v nepriaznivom počasí, kedy včely nemôžu opustiť svoj úľ. Sú teda veľmi cennou súčasťou prírodného včelárenia. Sú plaché, rozmanité, nezávislé a krásne. Pre každého by malo byť celkom jednoduché postaviť im úkryt, biotop, ten najmenší prírodný životný priestor potrebný pre život týchto živočíchov. Sú to myšlienky na podporu každého včelára a včelích produktov zo strany laickej verejnosti a tá trocha divokých včiel a čmeliakov len prospeje každému domu, záhrade aj záhradkárskej osade.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára