O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 5. októbra 2016

Letáčová voliéra

Počas včelárskeho roka sú situácie, kedy je potrebné včelstvá zatvoriť. Je tak treba urobiť pri prevoze včelstiev na dlhšiu vzdialenosť alebo počas chemického postreku poľnohospodárskych plodín farmármi. K takému účelu dobre poslúži letáčová voliéra.
Letáčová voliéra je rám veľkosti prednej steny úľa. Z prednej strany je zasieťovaná a opatrená letáčom, ktorý je možné zatvárať alebo otvárať. Moja letáčová voliéra má objem asi 8 litrov, čo stačí ako únikový priestor pre včely. Voliéru je možné upevniť k prednej stene úľa gurtňou alebo vyriešiť jej upevnenie iným vhodným spôsobom. Konštrukčne sa dá riešiť aj ako celoročná súčasť úľa.
V zimnom období tiež poslúži ako zábrana proti vtákom a myšiam.

2 komentáre:

  1. Pravdaže nemajú chybu. Včielky sú deti slnka. Oslavujú každý deň usilovnou prácou. Máj je pre včely mesiacom hojnosti a rozmnožovania. Sú to robotnice, ktoré pomáhajú zvyšovať úrody roľníkom.
    Lev Nikolajevič Tolstoj o včelách napísal: Včielka sedela na kvietku a uštipla dieťa. Dieťa sa bojí včiel, lebo vraj poslaním včely je uštipnúť. Básnik sa nadchýna včelou, čo pije z kalicha kvetu, a hovorí, že jej poslaním je vpíjať do seba vôňu kvetov. Včelár vidí, že včela zbiera peľ a sladký med, prináša ho do úľa, a tak vraví, že jej poslaním je zbierať med. Ale zasa iný včelár, čo dôkladnejšie pozoroval život včiel, vyhlasuje, že včela preto zbiera peľ a nektár, aby vychovala mladé včielky a kráľovnú matku, a že jej poslaním je zabezpečiť pokračovanie rodu. Botanik zas tvrdí, že keď včela prelietava s peľom dvojdomého kvietka na piestik, oplodňuje ho. A v tom vidí poslanie včely. Dakto ďalší si zasa všimol, že sa rastliny krížia a že včela podporuje ich kríženie. Nazdáva sa teda, že práve toto je poslaním včely. Ale veľké poslanie včely nemôže vyčerpať jeden, druhý, ba ani nejaký ďalší cieľ, čo ľudský um vôbec vie odhaliť...

    OdpovedaťOdstrániť