O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 11. marca 2015

Počasie tu a práve teraz

Život včiel nie je len o hardvéri, úli a manažérskych technikách, ale je v konečnom dôsledku o počasí. O vývoji v prírode. Teda o tom, čo príroda včelám ponúka. Pre spolužitie včelára so včielkami je preto dôležité, získať čo najviac informácií o počasí s podrobnou predpoveďou. Keď takéto informácie včelár získa, môže si podľa predpovede o počasí naplánovať predpokladané práce pri včelách v ktorýkoľvek deň v týždni.
Pracovné vyťaženie včelára je závislé na tom, aké teplé, studené, daždivé, zasnežené, ľadové, vlhké alebo suché počasie, môže byť. Podrobné predpovede počasia získate na internete na viacerých webových stránkach. Nájdete tam predpovede hodinové, denné, víkendové, na pätnásť dní, aj na celý mesiac. Podrobná predpoveď na pätnásť dní vám presne napovie, koľko zrážok môžete očakávať alebo aká bude teplota. Zistíte tak pravdepodobnosť o tom, čo sa vo včelstvách bude diať a ktoré práce musíte neodkladne urobiť.
Kompletný prístup k denným údajom o počasí vo vašej obci, cez počitač, ako jedinečný nástroj pre sledovanie predpovede počasia, vám ponúka aj teplotné grafy, satelitné snímky, animácie ... S predpoveďou počasia včelár musí žiť. 


Z obrázka sa dá vyčítať, že pred veľkou nocou bude asi dva týždne príjemné a primerane teplé počasie. To je vhodný čas na rýchlu prehliadku včelstiev po prezimovaní.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára