O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 11. februára 2015

Včelín a manipulačná miestnosť

Účelne zariadená manipulačná miestnosť pre včelára a pohodlný včelín prinášajú kľud a istotu včelárovi pri jeho práci.
Na obrázku je znázornený pôdorys včelárovho hospodárstva zo začiatku 20. storočia asi pre 150 včelstiev. Včelín je osvetlený svetlíkmi v streche. 


Pracovňa S je zariadená ako medáreň. Je tam stôl, odviečkovač, medomed, pec a podobne.
Miestnosť W je sklad pre plásty, uzavretá tesne priliehajúcimi dverami s malým okienkom. Po stranách sú police a na nich zavesené plásty. Na podlahe stojí hrniec so sírnymi knôtami. Sírne pary pozorujeme okienkom vo dverách.
Vedľajšia miestnosť H je sklad medu. 
Manipulačná miestnosť i včelín sú prakticky usporiadané a každý kúsok pozemku je využitý. Okolo včelína sú nasadené ovocné stromy, ríbezle a egreše.


Takto zariadený, vzdušný a čistý včelín je pre včelára vyhľadávaným útulkom. Priestor je vhodný aj k vysvetľovaniu niektorých včelárskych prác začínajúcim záujemcom o včelárenie. Kto má v úmysle stavať nový včelín, nech si najskôr nakreslí jeho plán a vymeria rozmery.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára