O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

piatok 4. júla 2014

Kontrola medníkov

Dnes som kontroloval v mojich warréčkach stav zásob v medníkoch. I keď táto sezóna je na znášku slabšia, predsa sa zdá, že budem robiť aj medobranie. Vo štvrtom top nadstavku je odhadom asi desať kilogramov medu. V nadstavku pod ním tiež. Dielo, ktoré včely nestihli počas nepriaznivej jari postaviť, teraz dokončujú bez problémov. Matky prešli klásť do spodných dvoch nadstavkov. Práve končí s kvitnutím lipa veľkolistá a začína kvitnúť lipa malolistá. Takže znáška potrvá ešte asi týždeň. Plásty s medom sú zaviečkované približne do polovice. V spodnej časti plástov majú včely ešte voľné bunky na doplnenie nektáru. Ak bude priať počasie a mierna znáška bude pokračovať, tak okolo 10.júla môžem robiť medobranie. Koniec koncov, ako každý rok.
Tiež som kontroloval stav plodiska, tohtoročného môjho jediného roja, v ležane JU-čechoslovák. Z 15. plodiskových rámikov sú po dva krycie rámiky plné medu a peľu na oboch stranách plodiska. Na ostatných 11. rámikoch je veľa plodu každého veku a nádherne, v oblúku, urobené vence so zásobami medu. Myslím, že zakŕmenie na zimu cukrom tieto včielky nebudú potrebovať.

   
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára