O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 20. marca 2014

Hydromechanická úľová váha

Objavil som v sklade zabudnutú hydromechanickú úľovú váhu, ktorú som pred rokmi používal v kočovnom voze. Konštrukcia je nepoškodená, len materiál plastového vankúšika za tie roky zub času poškodil. Váhu som dal kamarátovi, ktorý urobil potrebnú údržbu a nainštaloval ju do starého včelína, ktorý sme pred rokom oživili včielkami. Túto sezónu bude váha už slúžiť na meranie hmotnosti úľa. Poskytne nám určitý obraz o stave vo včelstve, najmä v produkčnom období.
Výhodou tejto váhy je jej finančná nenáročnosť a jednoduchosť. Ak má váha fungovať aj v zimnom období, do vankúšika treba naliať nemrznúci roztok.


Konštrukcia ramien je aj po rokoch vo vynikajúcom stave.


Pôvodný vankúšik s kvapalinou nahradila zdravotnícka plastová fľaša.

Váhu treba postaviť do vodorovnej polohy.


Stupnica je upevnená na stene včelína.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára