sobota 17. augusta 2013

Ferro BeeVital žihľavový

Prirodzenej povahe včely zodpovedajúce obydlie, pre prírodné včelárenie, zaručuje košnica. Naše lokálne, nešľachtené včely neznámeho pôvodu hospodárne prezimujú v malých kolóniách a z toho dôvodu sú ideálne pre včelárenie v košniciach. Lüneburgská košnica bola začiatkom 20. storočia nejrozšírenejším vcelím obydlím v severnom Nemecku a rozšírila sa do všetkých častí Európy. Kanitzká košnica s medníkom je logický krok k modernému včeláreniu a je predchodcom nadstavkového rámikového úľa. Pre ochranu proti vonkajším vplyvom prírody sa košnice tradične, v dobrej vôli, potierajú čistým kravským lajnom, nazbieraným na májovej pastvine.
Dovoľme našim lokálnym včelám prirodzené budovanie ich voskového diela, pretože ony najlepšie vedia akú veľkosť buniek potrebujú. Lokálne včely sú od prírody čulé, nezávislé, vitálne, s nízkymi nákladmi na chov. Ich chov na prírodnom diele určite prekvapí každého včelára predovšetkým odolnosťou lokálnych včiel voči vonkajším vplyvom.
Viem, že každý prírodný včelár chce pre svoje včielky to najlepšie pri ich "liečení" proti roztočom Varroa, ale najskôr musí každý získať dostatok včelstiev než začne postupovať výberom žiť alebo nechať zomrieť. Myslím, že mám primeraný pohľad na zdravie mojich včelstiev a som otvorený novým prístupom v ich ošetrovaní. Dať včelám pár lyžíc medu alebo cukrového sirupu s doplnkom železa je pre včely oveľa menej rušivé, menej agresívne ako kyselina šťaveľová alebo kyselina mravčia. Dávať včelám čaj alebo vylisovanú šťavu z byliniek pridávaním do krmiva, je určite dobrým riešením na podporu vitality včelstiev. Len treba nájsť tú správnu dávku.
Žihľava je jedna z najmocnejších a najvýživnejších rastlín s obsahom veľkého množstva živín. Rastúca na organickej pôde, v čistom lese, je ideálnym doplnkom v strave včiel - v sirupe z cukru od včelára. Vždy keď som v prírode, natrhám si žihľavu, ale aj púpavu, skorocel, prasličku a dubovú kôru a pridám to do sirupu včelám pri doplnení zimných zásob. Množstvo minerálov v strave včiel, v peli, v nektári, je limitované množstvom minerálov v pôde. Preto určite uprednostňujem divo rastúce byliny z organickej pôdy, oproti plodinám pestovaným na prázdnej farmárskej nekvalitnej pôde. Niekde som čítal, že žihľava má 300x viacej minerálov ako hlavkový šalát.
Žihľavový čaj je bohatý na železo a má ďalšie dôležité doplnky stravy. Podľa môjho názoru včely sa vyvinuli v oblasti biodivezity a rozmanitosť vitality včelstiev v našich lokalitách ovplyvňuje nadmorská výška, klíma, reliéf, dostupnosť vody..., takže železo nie je jediná vec, ktorá je potrebná na budovanie silnej imunity včelstiev. Aj ja cítim nutnosť, že je len dobré nechať včely, aby sa vysporiadali s roztočmi Varroa samotné, čo však nie je pre ne ľahké z potravinových zdrojov ošetrovaných jedovatými pesticídmi. Všetky včelstvá musia byť silné ak je zdravá ich bilogicky rozmanitá strava. Už je čas na liečbu celého nášho životného prostredia za zdravú biodiverzitu. Otázky zdravia včelstiev budú vyriešené akonáhle bude vyliečené životné prostredie. Dovtedy musíme zostať aktívni my, včelári. Vytvárajme pre včely priateľské zóny vo vlastnej lokalite, inšpirujme susedov, aby urobili to isté, a včelárov v celej krajine tiež. Zamerajme sa na rozširovanie počtu včelstiev zmetencami a rojmi a použime pritom všetky extra kvalitné rojové matečníky z tých najlepších rodín. Mať doma na záhrade včelstvá bez liečby, v otrávenom prostredí úľa a prírody okolo nás, nie je pre včely a ani pre včelára také jednoduché.  
Pri takejto línii myslenia si človek musí uvedomiť, že na našich poliach za dedinou chýba rozmanitosť pestovania poľnohospodárskych kultúr. V minulosti aj u nás dorábaný pohánkový med je veľmi bohatý na železo. Pohánka kvitne neskoro v sezóne kedy jej nektár s vysokým obsahom železa má najväčší vplyv na posilnenie imunitného systému zazimovaných včelstiev. Dnes sa u nás pohánka nepestuje, pritom je to dobré zelené hnojivo. Podobných príkladov sa nájde určite viac.
Globálny nedostatok železa v potravinách je jedným z najviac hlásených chýbajúcich minerálov. Málo je však o železe známe, že je pre včely potrebné na upevňovanie ich imuntného systému. Existujú dôkazy, že zimná úmrtnosť včelstiev je spôsobená sezónnym nedostatkom železa v strave včiel. Spravovanie včelstiev doplnením železa do ich stravy môže byť liekom proti zomieraniu včelstiev z dôvodu varroázy. Pokusy s dopĺňaním železa do stravy včiel robili v roku 2011 v Holandsku v 16.rôznych regiónoch na včelích rodinách v 50.úľoch. V roku 2012 pokračovali pokusy v Belgicku, Francúzsku a USA medzi 70.včelármi s viac ako 1000 včelstvami. Dôvodom tohto výskumného projektu bola otázka, prečo sa v Austrálii nevyskytuje zdravotný problém včiel spájaný s roztočmi Varroa. Ako odpoveď na uvedenú otázku je peľ rastliny Eucalyptus punctata, ktorý má veľmi vysoký obsah železa. Železo sa tak stáva novým nástrojom pre včelárov v ich boji s roztočmi Varroa. Ide o metódu pravidelného podávania železa včelám do ich doplňovaných zimných zásob v období od augusta do septembra. Výsledky testov dokumentujú, že aj bez liečenia včelstiev kyselinou mravčou a kyselinou šťaveľovou, čo nie je potrebné, počet roztočov Varroa vo včelstvách v priebehu 1-8 týždňov poklesol o polovicu. Letová aktivita v správaní sa včiel sa zvýšila. Železo v podávanej strave má priaznivý vplyv na plodovanie včelstiev a slabé včelstvá viditeľne mocnejú. Okolo úľov takmer nevidieť napadané mŕtve včely. Budúcnosť v dopĺňaní železa včelám do ich stravy je aj v možnosti predchádzať chorobám Nosema ceranae a Nosema apis.    
Metóda podávania železa včelám do ich stravy ma inšpirovala natoľko, že som ju začal počas tohtoročnej sezóny v mojej praxi rozvíjať svojským spôsobom a zároveň budem sledovať jej účinky. Ďalšie informácie budem postupne zverejňovať na mojom blogu našapravda Warre.
Môj Ferro BeeVital žihľavový som pripravil tak, že som do jedného vedra natrhal žihľavové listy a šťavu z nich som vylisoval na ručnom odšťavovači. vylisovanej šťavy, ktorá je veľmi hustá, bolo z jedneho vedra pol kilogramu. Uvaril som čaj z usušenej prasličky a z usušenej dubovej kôry. Z každej drogy som zalial jednu polievkovú lyžicu usušenej rastliny pol litrom vriacej vody a po vychladnutí som odvar zmiešal dohromady. Do zmiešaného čajového odvaru som pridal pol kilogramu žihľavovaj šťavy. Zmes však obsahovala veľa pevných častí zo žihľavovýh listov, preto som ju prefiltroval cez papierový uterák. Predpokladám, že som získal jeden liter čistého ľudového prípravku s vysokým obsahom železa. Skladujem ho v chladničke a dávkujem v množstve pol decilitra (1/2 dl alebo štyri polievkové lyžice) na 3,7 litrovú fľašu cukrového sirupu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára