O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 10. novembra 2012

Základy chovu

Dnes už vieme, že trúd je geneticky samičkou a morfologicky samčekom. Keď niektorá včelia rodina vykazuje skvelé výsledky, to všeobecne pripisujeme matke. Ak však dnes vieme, že matka sa pári s viacerými trúdmi, tak sú to predovšetkým robotnice, ktoré dobré vlastnosti po svojich "otcoch" prenášajú na včelstvo, i keď sú z rozmnožovania včelstva "vylúčené". Trúd nemá otca, má len starého otca, nemá synov, má len vnukov po svojich dcérach. Matka, po spárení, je aj otcom včelstva.
Dávam do pozornosti staršie pojednanie o rodokmeni včelstiev, ktoré bolo uverejnené v časopise Slovenský včelár v roku 1940. Aj napriek uplynutému času je tento článok aktuálny aj dnes pre každého včelára, ktorý sa chce venovať prirodzenému výberu tých najlepších vlastností včelstiev na svojej včelnici.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára