O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

pondelok 20. augusta 2012

V Pribyline sa stretli včelári mnohých talentov

V nedeľu som išiel do Pribyliny, kde sa v Múzeu liptovskej dediny stretli včelári z mnohých kútov Slovenska na včelárskej nedeli. Množstvo stánkov s včelárskymi potrebami, medom, medovinou a ostatnými produktmi včiel, lákali turistov na ochutnávku a včelárov na kúpenie si niektorého náradia na doplnenie výbavy svojej včelnice.
Program bol, ako vždy, zaujímavý. Doktorka Čermáková, z Ústavu včelárstva v Liptovskom hrádku, už tradične vystúpila s informáciami o najnovších poznatkoch o mede. Potešiteľné je, že vo včelárskych technikách na Slovensku ustupuje používanie tvrdej chémie. Povzbudivými slovami zaujal aj osemdesiatšesť ročný včelár z Liptova. Priateľ Gabriel Foťko, zo Stropkova, informoval prítomných krátkou prednáškou o liečivých účinkoch včiel a ich prírodných produktov na ľudský organizmus.
Organizátori podujatia umožnili aj mne prezentovať spôsoby prírodného včelárenia a riešenie kompatibilných úľov na Slovensku, ktoré vyrába firma HDV Engineering Consulting s.r.o. Liptovské Sliače.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára