O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

štvrtok 1. septembra 2011

Môj základný plán je bezpečná hra

Bývali doby, pred mnohými rokmi, keď som bol zameraný na to, koľko by som mohol od mojich včiel vyťažiť medu. Nechápal som, že prírodné procesy vo včelstve priamo súvisia s jeho zdravím. Keď som sa začal venovať naozaj trvalo udržateľnému, prírodnému včeláreniu, začal som to robiť s malým počtom včelstiev, teda nekomerčne. Nemal som žiadne skúsenosti a vedomosti o včelárení v trámikových úľoch. Som si vedomý, že  také TBH včelárenie s desiatimi včelstvami nemôže zarobiť na živobytie, ale môže produkovať kvalitný med pre rodinu a priateľov. Úľ s mobilnými rámikmi bol špeciálne navrhnutý ako komerčný úľ, ktorý si vyžaduje celoživotné vzdelávanie v metódach včelárenia. To je pravý opak toho, čo robím dnes! Nechcem obracať na TBH včelárenie ostatných, len sa pozerám na včelárenie úplne iným, nekomerčným spôsobom.
Ponúkam ďalšiu skúsenosť o prírodnom včelárení mojim štýlom vedenia včelstiev v trámikových úľoch Warré a Tanzánian. Začiatočník často nevie rozlíšiť na čo sa má zamerať pri štúdiu o najdôležitejších sezónnych prácach prírodného včelára. Je dosť ťažké naučiť sa včeláriť s klieštikom. Aj skúsený včelár často nepozná príčinu, čo spôsobilo kolaps včelstva, či jeho vlastné zlyhanie alebo roztoče Varroa. Ľudia majú tendenciu obviňovať Varroa a potom sa buď vzdajú alebo začnú s masívnou včelárskou liečbou agresívnou kyselinou mravčou, z ktorej niet cesty späť. Páčia sa mi začiatočníci v prírodnom včelárení, ktorí majú dôveru v to, čo robia a začínajú s liečbou len ak je to nevyhnutné. Môj ideál je včelárenie bez liečenia. Nateraz praktizujem postup s liečením rojov a zmetencov mimo úľa. Základom metódy je, každoročne vytvárať na včelnici počet včelstiev tak, aby polovicu tvorili včelstvá produkčné, ktoré neliečim a druhú polovicu včelstvá zásobné, ktoré preliečim mimo úľa. 
Prírodné robotníčie bunky sú oveľa menšie ako tie na predlohe. Domnievam sa, že nelákajú tak samičky klieštika ako vôňa z väčších robotníčích buniek na medzistienke. Na prírodnom diele ich viac láka vôňa plodu z veľkých trúdích buniek. Preto vyrezávam trubčinu jedenkrát na jar a druhý krát po slnovrate. Táto metodika predpokladá, že si ju osvoja aj včelári s priemyselnými postupmi. Najdôležitejšia myšlienka na tej metodike je, že včelstvá žijú na prírodnom diele, čo je predpoklad, že udržia klieštika na zvládnuteľných počtoch a nemusíme ich liečiť v úli. Odpozoroval som, že včelstvám trvá prechod na malé prírodné bunky asi tri sezóny. Počas tohto obdobia mi medziročne výrazne stúpal spád klieštika pri liečení mimo úľa. Prvú sezónu to bolo 80 jedincov, druhú asi 300, tretiu takmer 1000, ale štvrtý rok bol spád v "nemerateľnom" množstve. Včelstvá stále prežívajú od roku 2003. Dúležité je sledovanie spádu klieštika po letnom slnovrate. Ak je denný prirodzený spád roztočov 5 jedincov, začnite s jemným zaobchádzaním so včelstvom. Warré nadstavky stačí otočiť hore dnom a preosiať práškový cukor na včely v uličkách medzi plástmi. Nebude to síce knock-out všetkých roztočov, ale ich dokážete udržať na nízkej hodnote. Postup s práškovým cukrom treba opakovať vzhľadom k plodovým a Varroa cyklom. Ak sa počet prirodzeného spádu klieštika zvýši na 10 jedincov denne, treba začať s tvrdším postupom. Produkčné včelstvá treba striasť, preliečiť mimo úľa a spojiť s mladým rojom, prípadne sa rozhodnúť pre fínske zimovanie. Viac informácií uvádzam vo veľmi starej metóde vedenia včelstiev na prírodnom diele pri predchádzaní chorobám včiel. Oplatí sa preštudovať si ju, pretože staré príslovie hovorí: "Dajte otázku desiatim včelárom a dostanete dvanásť rôznych odpovedí." Myslím, že pri čítaní nezaspíte a vždy sa dá niečo nové naučiť.
Sezóna prírodného včelára
Včelárska sezóna, to je predchádzanie chorobám včiel v každoročnom rotačnom systéme včelárenia.
Sezónne postupy prírodného včelára pri vedení včelstiev v úľoch Warré sú zamerané na chov silných a zdravých včelstiev vyvíjajúcich sa na prírodnom včelom diele. Tento postup je fascinujúca séria krokov prírodného včelára v sezóne. Je to tradičná efektívna metóda, ktorou každý včelár dokáže predchádzať chorobám včiel. Metodika je veľmi stará a v minulosti ju používali včelári pri včelárení v košniciach. Odvážnejší včelári, ktorých včelstvá žijú na prírodnom diele aspoň tri roky, nemusia ich liečiť proti roztočom, čo je však len na ich uvážení. Teraz máte možnosť získať prehľad o nevyhnutných krokoch v sezóne pri včelárení starými tradičnými metódami.
Jarné práce, apríl, máj
Podnecovanie včelstiev v sezóne nie je pravidlom. Po jarnom prelete včelár podnecuje včely sirupom, aby stavali nové dielo a aby mladých včiel pribúdalo. Do kvitnutia ovocných stromov aspoň jedenkrát vyreže nové postavené trúdie dielo a odstraňuje akékoľvek materské misky. Po odkvitnutí vŕby rakyty, v čase kvitnutia ovocných stromov, včelár podnecuje včelstvá cukrovo medovým cestom, nie sirupom. Počas včasnej jari si pripraví čisté úle na osadenie rojov.

V čase rojenia, máj, jún, včelár kontroluje postavené a zakladené materské bunky a keď počuje matky v úli pripravovať sa na boj, založí na úle rojochyty. Podáva sirup osadeným rojom /4 litre jednorázovo/ aj vyrojenému včelstvu /2 dl denne/.

Pri medobraní jarného medu včelár robí zmetence z mladých včiel z medníka a pridá im matku v klietke, aby sa včely v nadstavku nerozliezali. Zároveň je tu možnosť ošetriť zmetenec proti roztočom Varroa. Po jednom alebo dvoch dňoch klietku zalepí cestom a včely ju vyslobodia. Zmetenec treba kŕmiť sirupom, aby včely postavili dielo a prijali bezpečne matku. Neskôr včelár podstaví zmetencu druhý box.


Prázdne medníky po jarnom medobraní včelár vráti produkčným včelstvám, aby ich včely mali pripravené na letnú znášku. Metóda predpokladá dve hlavné znášky v sezóne. Prvou znáškou je jarný med z vŕb, ovocných stromov, repky a agáta, s medobraním koncom mája a začiatkom júna. Druhá, letná znáška, je z lúk, maliny a lesa, s medobraním po letnom slnovrate.Včelami z prirodzených rojov včelár plní oplodniačiky. Ošetrenie rojov proti roztočom má byť pre každého včelára samozrejmosťou. Mladé, liahnuce sa matky vo vyrojenom včelstve včelár vychytá a pridá do oplodniačikov. Jednu vyliahnutú matku pustí pre istotu do vyrojeného včelstva. Spodné okraje plástov v úli s vyrojeným včelstvom zarovná, všetky materské bunky vyreže a odoberie. V spodnej časti prostredného skráteného plásta vyreže trojuholník a tak kontroluje či matka kladie alebo či je včelstvo bez matky. Keď včelár nenájde vajíčka, pridá oplodnenú matku. Roje bez matky nestavajú dielo, preto ich včelár strasie do trávy a včely sa vžobrú do ostatných úľov.Letné práce, koniec júna, júl, august
Po slnovrate postavené trúdie dielo mladými rojmi včelár aj s plodom vyreže. Je to asi koncom júla. Počas prestávok v letnej znáške včelár podnecuje mladé včelstvá cukrovo medovým cestom, aby včely plodovali a včelstvá silneli. 
Práca v neskorom lete a skorej jeseni, august, september
Včely z úľov s produkčnými včelstvami včelár strasie, aby mohol vybrať  koncom augusta a začiatkom septembra med. V strasenom včelstve vyhľadá matku a odloží ju do klietky pre prípadné ďalšie využitie. Strasenými včelami včelár posilní roje na zimovanie, spojí ich cez noviny aj s matkou, ak ju nevyhľadal. Roje majú dostatok zásob z letnej znášky. Ak je zásob málo, včelár im podáva sirup, dokŕmi ich na zimu.Pôvodné včelstvá, ktoré prezimovali z predchádzajúcej sezóny ako mladé roje a od skorej jari boli produkčnými včelstvami, v jeseni zaniknú, z nich strasené zimné včely posilnia včelstvá mladých rojov, ktoré začínajú na novom diele od nuly, z ktorých na budúcu jar budú opäť silné a zdravé produkčné včelstvá v kolobehu nového života. Tento belgický a nemecký postup, zdokumentovaný na filmovom páse pre včelársku verejnosť ešte v roku 1978, je, podľa mňa, návratom k prírode. Mohol by som povedať, že  včelárskej verejnosti predstavujem moderný spôsob včelárenia v trámikových úľoch. To nie je nejaký sentimentálny obrodenecký pojem, to je špica inovácií v modernom včelárstve, ako jednoducho, čisto a bližšie k prírode postupovať v podmienkach nežiadúcich zmien v poľnohospodárskej praxi, ktorá vytvorila situáciu, v akej sa dnes včelárenie nachádza.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára