O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 13. septembra 2009

Môj zdvihák na úle

Zdvihák na úle je vynikajúca technická pomôcka na včelnici, ktorá umožňuje bez námahy včelára zdvihnúť niekoľko nadstavkový úľ a urobiť tak potrebnú operáciu v dolných poschodiach viac debničkovej úľovej zostavy bez vyrušovania včelstva.
Zdvihák som pozváral z joklového profilu 25 mm a zo starého zdviháka na Škoda MB.
 Obsluha je jednoduchá a z fotografie jasná.
 Detail uchytenia zdviháka.
 A môžeme vyčistiť alebo vymeniť dno. Tieto fotografie sú robené 10.júna o 6.oo hod ráno. Včielky ani netušia, že s ich úľom niekto manipuluje.
Zdvihák môžeme zasúvať v pohode zo zadnej aj z prednej strany úľa. Zdvihák sa dá použiť v ktoromkoľvek poschodí úľa. Spodné ramená zdviháka položíš na bočné lišty ktorého chceš nadstavku a dvíhaš nadstavok nad ním. Nadstavky musia byť vybavené bočnými madlami. Je pomerne ľahký, nevážil som ho, sú to 3 metre jokla 25 mm, takže odhadom je jeho hmotnosť okolo 8 kilov.

3 komentáre: