O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 12. septembra 2015

Včely nám vytvárajú prírodu

V duchu tochto hesla sa konala VII. Celonárodná včelárska výstava v Banskej Bystrici, na ktorej som sa bol pozrieť. Vystavovateľov a predajcov včelárskych potrieb tam bolo neúrekom. Bolo čo obzerať, aj čo kupovať. Mňa zaujali odborné prednášky, a to od MUDr. Štefana Košlíka, CSc. z Košíc na tému Vplyv včelích produktov na zdravie ľudí a prednáška RNDr. Romana Linharta z Českej republiky s témou Možnosti boja s klieštikom pomocou vhodného úľa. V prvom prípade bola prednáška sprievodcom liečivými účinkami medu a ostatných včelích produktov pre ľudský organizmus, a v druhom prípade zas včelári získali dôležité informácie o liečení varroázy včiel pomocou tepla získaného počas slnečného svitu pre úľový priestor, v ktorom včelí superorganizmus žije. Hovorí sa, že včely sú deti slnka. Liečba včelieho superorganizmu solárnym teplom má pred sebou skvelú budúcnosť.
Kto bol na výstave, určite odchádzal domov spokojný.


Táto technológia mi až okato pripomína môj postup v JU. A pán Bojkovský z Cífera tak manipuluje s nadstavkami už veľmi dávno. 
 

Účastník hnutia Šanca pre včely, Braňo Božík, tiež prezentoval svoje výrobky.Kamaráti z PSNV.SKŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára