streda 1. apríla 2015

Jednotný úľ na kočovanie

O kočovaní so včelami som už na mojom blogu písal. Dnes, po odstupe času, sa opäť vraciam k tejto téme. Rozhodol som sa, že si postavím pár Jednotných úľov a pôjdem s mojimi včielkami na agátovú znášku. A to aj napriek mnohým trampotám, ktoré som na kočovke pred rokmi zažil. Môj kamarát vždy s úsmevom o kočovaní hovorí, že Kristus síce moc vytrpel, ale určite na kočovke nebol. Tak sa po rokoch v mojom vnútri opäť objavujú tie úžasné pocity a krásne spomienky na príbehy z kočovania za bohato prestretým stolom pre včielky. 
Postaviť si Jednotný úľ na kočovanie, tak k tomu ma inšpiroval Ján Milla zo Slovenska s jeho ležanom ML 18, do niekdajších kočovných vozov, ktorý je konštruovaný na rámikovú mieru 37x37 cm. Tiež ma inšpiroval aj nemecký včelár, Friedel Renner, s jeho nadstavkovým úľom Zanderovej miery na 8 rámikov v nadstavku. 
Predstavím môj plán na Jednotný úľ s únikovou voliérou pre včely počas prevozu včelstiev na kočovné stanovište. Nepracoval som v konštrukcii, dúfam však, že môj "technický výkres" dokážete správne prečítať. Pre zväčšenie obrázkov na ne kliknite myšou.

Na ležane Jána Millu ma inšpirovalo riešenie predného vetrania.

Môj návrh na riešenie Jednotného úľa s únikovým priestorom pre včely. Pôdorys. 

Mám malý nebrzdený príves za osobný automobil a pohodlne sa na jeho ložnú plochu zmestia štyri Jednotné úle. Rozpočítal som, že na štyri úle potrebujem dve dosky, špárovky, s rozmerom 26x720x6000 mm. S takmer nulovým odpadom sa dá z uvedeného rozmeru dvoch dosiek urobiť 9 nadstavkov, 4 zasieťované varroa dná, 4 medzidná s výklzmi a 4 vrchnáky na strechu, pod ktoré sa pohodlne zmestí trojlitrové ukrajinské kŕmidlo. Keď nepočítam svoju prácu, tak ma jeden doma vyrobený úľ tohto typu, pri cene asi 80,- € za dosku špárovku, vyjde o väčšiu polovicu lacnejšie ako vo firme u stolára. A med z vlastnoručne vyrobených úľov zaručene chutí akosi lepšie. Z dosky špárovky mám urobené aj moje úle Warre, ktoré už sedem sezón úspešne odolávajú nepriazni počasia voľne postavené na včelnici.  
Vychádzajúc z veľkosti rámika JU, 37x30 cm, je vnútorný rozmer plodiska Jednotného úľa so štvorcovým pôdorysom 39x39 cm a nadstavok je hlboký 31 cm. Sedlo na uloženie rámikov je široké 12 mm a vysoké 16 mm. V čelnej stene únikového priestoru pre včely sú 10 cm od hornej a spodnej hrany voliéry vyvŕtané dva rady vetracích otvorov priemeru 25 mm, zabezpečené z vnútornej strany včelárskym pletivom.


Friedel Renner a jeho úle na kočovnom stanovišti


Nejde mi ani tak o med z kočovania pre mňa, ako o atmosféru na kočovke, ktorá je úžasná. Kto to zažil, ten nezabudne.
Včelárime stacionárne, "bez zásahu" a celé včelnice padajú. Prečo? Je to kvôli jednotvárnej strave z monokultúr? Pomôže včelám kočovanie za bohato prestretým stolom?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára