O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

streda 8. októbra 2014

Testovanie Varroa práškovým cukrom

Počas víkendu, 3. - 5. októbra 2014, sme mali v Brne 2. jesenné stretnutie hnutia Šanca pre včely. Ja som sa stretnutia zúčastnil len v nedeľu, 5. októbra. Cestovali sme autom aj s kamarátom Mirom Macekom zo Zázrivej. 
Zo stretnutia som si odniesol tri poznatky, ktoré môžem použiť v mojej praxi. 
V prednáške Evžena Babíka ze Zlínska ma zaujala metóda testovania včelstva na počet roztočov Varroa vo včelstve pomocou práškového cukru. Metódu možno použiť počas vrcholiaceho leta, v júli, auguste a začiatkom septembra, a ak vo finále objavíte na bielom papieri desať klieštikov, včelstvo treba odľahčiť BeeVitalom. Test treba robiť za slnečného a suchého počasia, pretože pri daždivom počasí vlhkosť zmení práškový cukor na lepkavý neporiadok, ktorý určite uškodí včelám. Práškový cukor je užitočný nástroj pre kontrolu počtu roztočov Varroa vo včelstve. Na test treba použiť 100 ml včiel = 50 g = 500 včiel. Kto je trpezlivý, ten si môže pozrieť postup na videu.


Tiež ma zaujal poznatok Leoša Dvorského z jeho prednášky o metódach monitoringu klieštika. Z jeho praxe je dôležité poznanie, že ak včelár objaví na letáčoch a v okolí úľov desať deformovaných včiel, pochodujúcich po chodníku alebo po tráve, ktoré nie sú schopné vzlietnuť, tak tento počet chorých včiel už signalizuje, že treba urobiť test o úrovni zamorenia včelstiev klieštikom, pozrieť pod mikroskopom nakazenie nozémou a včelstvá núdzovo ošetriť BeeVitalom.

   
Určite má každý z nás na včelnici úľ, v ktorom sa včelstvo samostatne dokáže vyrovnať s ťažkosťami. Také včelstvo má vlastnosti, ktoré si včelár musí všímať, a keď príde jar, tak treba z tohto úľa odchovať matky, pretože "je potřeba, aby každý z nás pozoroval svoje včely, pečlivě vybíral, co je a není dobré a pak z toho dobrého choval matičky a sledoval dál jejich vlastnosti po více generací. Jen touto pečlivou selekcí a další prací dosáhneme samostatných a zdravých včelstev. Jedním z hlavních kritérií by měla být vlastnost vypořádat se s nemocemi, jako je varoóza a nosematóza. Důležité je vše si psát a zaznamenat."


Odchovať si vlastné matky z domáceho včelstva, ktoré sa vie popasovať s klieštikom a nozémou, to musí byť pre každého včelára veľmi dôležitý cieľ. Slabé včelstvo šíri vírusy pri kŕmení plodu do svojho okolia. S pomocou potravy sa budú vírusy šíriť aj na plod novej matky. Tichým rabovaním sa vírusy tiež prenášajú. Včelstvá, ktoré prežili zimu, tie zvládli spolužitie s roztočmi Varroa. Ich problémom v sezóne môžu byť len včely a klieštiky, s ktorými sa stretnú v prírode, na kvetoch počas znášky, alebo trúdy. ktoré zalietavajú do všetkých úľov v okolí, pretože môžu byť viac virulentné z dôvodu dlhodobej preventívnej chemoterapie.
Mladí včelári chcú rýchle výsledky. Zdá sa im neefektívne pracovať krok za krokom. Je ľahšie udržať straty v šachu pomocou preventívnej chemoterapie, ako pracovať v malých krokoch pri dosahovaní úspechov v ošetrovaní včelstiev bez preventívnej liečby.
Pripomeniem fotografiami aj stretnutie ŠPV 2013 v Brne. A to nie sú len fotografie na pozeranie.  Nie je to len história a vývoj v našom hnutí vo fotografii, ale je na nich zdokumentované množstvo užitočných informácií o varroóze a nozéme. Stačí sa pozorne pozerať.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára