O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

nedeľa 8. júna 2014

Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch

Za predpokladu, že mnohí včelári dávajú občas svojim včelám stavať prirodzené dielo, určite bude pre každého užitočné, vedieť niečo viac o praktikách a skúsenostiach tých, ktorých hlavným cieľom nie sú trámikové úle, ale sa chcú vysporiadať v spolužití so včelami lepším spôsobom, ako tým, ktorý sa naučili. Bolo by skvelé, keby každý včelár hľadal informácie a nejaké stručné rady o udržaní bežných včelstiev prirodzenejším spôsobom. Existuje predsa veľa včelárov, ktorí majú konvenčné úle a chcú z nejakého dôvodu urobiť niečo lepšie pre svoje včely. Takže nejaké rady na udržanie bežných úľov prirodzenejším spôsobom budú určite prínosom pre zdravší život našich včiel.
Ja držím moje včely už celé desaťročie na prírodnom diele. Za tú dobu som nechal včely stavať prirodzené dielo v úľoch Langstroth, Béčko, JU-Čechoslovák a Warre. Pre mňa nie je vedenie včelstiev na prírodnom diele otázkou úľa, ale postoja ku svojmu okoliu. Myslím si, že najväčším problémom pre mnohých včelárov je veľkosť úľa. Považujú za dôležité mať úľ, v ktorom ich včely vyplnia priestor v zime. Pritom systém dvoch priehradiek, medzi ktorými včely zimujú napríklad v horizontálnych úľoch, je dávno známy a dá sa využiť aj v nadstavkových úľoch. Úľ Warre je na prírodné včelárenie oveľa jednoduchší, ale kto sa nechce zbaviť všetkých svojich včelárskych pomôcok a zariadení, tak východiskovým bodom pre vedenie včelstiev na prírodnom diele môže byť ktorýkoľvek rámikový úľový systém.
Prechod na prírodné včelárenie v konvenčných rámikových úľoch sa dá urobiť v každom včelstve, ktoré úspešne prezimovalo. Úspešné prezimovanie včelstiev spočíva vo filozofii teplého úľa (nie utepleného) a suchých včiel. Dnes poznáme, že včelstvá netreba na zimu zužovať. Spomeniem však, že k najlepšej prírodnej technike starých včelárov, ako zabezpečiť sucho v hniezde včelstva počas zimovania, patrí dobre uteplená povala úľa a vyberanie krajných plástov pri stene plodiska ešte pred nástupom zimy. V plodisku tak vznikne dostatočný priestor na kondenzáciu, pričom voda stečie po stenách úľa k zasieťovanému dnu a hniezdo včelstva zostane suché. Kondenzácia v úli nie je pre včely v zime problémom, pretože tú vodu včely potrebujú na riedenie skryštalizovaných druhov medu.
Pravidelná obnova voskového diela je pre zdravie včelstva veľmi dôležitá. V rámikových úľoch stačí na jar odstrániť tri rámiky s najstarším dielom v každom nadstavku nad sebou a nahradiť ich holými rámikmi bez medzisteinok. Známe je aj zebrovanie holých rámikov medzi vystavané plásty, ale to doporučujem robiť iba v medníku. V plodisku je stála teplota udržiavaná celoročne veľmi dôležitá, predovšetkým pre zvládnutie počtu roztočov vo včelstve samotnými včelami a zebrovanie by plodisko vo včasnej jari určite ochladilo.
Prirodzená stavba včelieho diela má všetky veľkosti buniek. Ak uvažujem o spätnom vývoji voči základným tendenciám včelárskeho pokroku, tak malé bunky na predlohe síce umožňujú rodenie malých včiel, ale problém s rostočmi Varroa neriešia. Ak umožním mojim včelám stavať prirodzené dielo, potom sa v mojich včelstvách budú rodiť včely s prirodzenou veľkosťou a to je počiatočný bod úspechu, prečo sú včely s prirodzenou veľkosťou schopné vysporiadať sa s roztočmi Varroa.
Teplota a vlhkosť sú dve vlastnosti zdravého včelstva, ktoré škodia roztočom, a ktoré strácame zakaždým, keď otvoríme úľ. Každé otvorenie úľa nastaví včely späť o niekoľko dní až týždeň. Takže pre minimálny zisk, ktorý včelár vidí pri otvorení úľa, povedzme, pri vkladaní odparovača kyseliny mravčej, je tou najväčšou negatívnou operáciou včelára v boji s roztočom počas sezóny. Samozrejme nemáme otvárať úľ pre zábavu, ale podľa potreby včelstva. Zakaždým, keď otvorím úľ, životná situácia včiel by sa mala zlepšiť oproti stavu, ktorý bol v úli predtým.
Štandardná úprava počtu roztočov Varroa vo včelstve sa nerobí v apríli, máji alebo júni, ale v neskorom lete alebo v jeseni. Kto nechce vidieť značný počet mladých včiel s deformovanými krídlami, ten včelstvá v sezóne nerozoberá, nelieči, ale ich nechá v kľude užívať si leto. Skúste nechať včely, aby si to s klieštikom vyriešili samy. Ak "liečba" kyselinou mravčou počas sezóny funguje, tak prečo na včelárskom fóre mnohí včelári uvádzajú väčšie straty včelstiev, ako tí, ktorí "liečia" iba v neskorom lete a v jeseni? Celosezónna liečba nie je ničím viac než barlou, a podopierať môžete niečo len tak dlho, než spadne aj s barlami. Malá populácia roztočov v zdravom úli nemôže byť nezdravá, ak necháte včely kontrolovať počty roztočov vo včelstve. Určite urobíte oveľa viac škody, keď sa budete snažiť preventívne liečiť všetky včelstvá. Najschopnejšie vitálne včelstvá, dobrá genetika a primeraná starostlivosť včelára, vyriešia všetky zdravotné problémy včiel.
Cieľom prírodného včelára je mať zdravé včely. Zdravé včelstvo sa dokáže postarať o seba a vyrovnať sa so svojimi vlastnými nepriateľmi, teda aj s roztočmi Varroa. Prirodzene, že včely budú zdravšie, ak zabezpečíte pravidelnú výmenu diela. Výmenu diela zabezpečíte tak, že v každom plodiskovom nadstavku nahradíte tri najstaršie plásty holými rámikmi v čase prvej stabilnejšej znášky v skorej jari. Včely neobľubujú prázdne miesto v úli, preto rýchlo postavia nové dielo v rámikoch. Matka do panenských plástov na jar veľmi rada kladie vajíčka. Je známe, že klieštik neobľubuje panenské bunky na svoju reprodukciu, čo je dobré a prispieva to k rastu zdravého včelstva.
Ignorovať svoje včely a nechať ich robiť svoju vlastnú prácu, nie je pre prírodného včelára vždy ten najlepší spôsob, ako ošetrovať svoje včelstvá. Keď na jar prehodíte dva plodiskové nadstavky medzi sebou a rozšírite úľový priestor smerom nahor alebo smerom nadol, tak to nie je akcia urobená kvôli znáške medu, ale s cieľom rozšíriť plodové hniezdo. Táto metóda núti včely v zmenenom úľovom priestore niečo robiť a pomáha predchádzať rojeniu. Každý však musí mať na pamäti, že nemusí byť jeden zaručený spôsob ako ošetrovať včelstvá. Čo by mohlo fungovať vo Veľkej Británii a vo Francúzsku nemusí nutne fungovať na Slovensku. Musíte zistiť čo funguje vo vašej lokalite. A to môže zahŕňať postupy. ktorým niektorí včelári hovoria, že nie sú tým správnym spôsobom ako ošetrovať včely. Nedovoľte, aby vás včelári a ich úradníci zastrašovali a držte sa toho, o čom si myslíte, že je to najlepšie pre vaše včely. Každý rok upravujem svoje metódy, ale čo môžem povedať je, že moje najzdravšie včelstvá sú tie, ktoré som naprogramoval na väčší úľový priestor v čase kvitnutia vŕby rakyty a čerešne, teda včas.
Prírodnému včelárovi odborníci doporučujú kontrolovať včelstvá raz na jar a druhý krát v jeseni. Samozrejme, že môžete viesť včelstvá týmto spôsobom, ale nečakajte moc veľkú úrodu. Určite nepestujete zeleninu na záhrade tak, že ju na jar zasadíte a potom čakáte do jeseni, aby ste videli čo sa stalo. Bez starostlivosti o svoje včelstvá môžete dopadnúť s výťažkom medu horšie ako pri včelárení v brti. A navyše, zazimujete len polovicu včiel ako by ste v dvoch nadstavkoch mali zimovať. Dokonca aj včelári s košnicami vedia, že musia koncom septembra vybubnovať včely z koša von a osadiť ich v tak neskorom ročnom období do novej prázdnej košnice. Intenzívnym kŕmením donútia včelstvá postaviť si nové hniezdo v neskorej sezóne. Takže čo sa stane je, že včelstvo v košnici prezimuje v stave dospievajúceho mladíka a v budúcej sezóne bude najlepším produkčným včelstvom. V niektorých lokalitách je nemožné udržať včelstvá bez zakŕmenia 10 kg cukru na prezimovanie kvôli nedostatku zdrojov nektáru. V inej lokalite stačí doplniť len 5 kg zásob na zimu. Tiež úle s prirodzeným dielom sa často roja. Keď nebudete robiť nič, tak budete dorábať len málo medu. Najmä tam, kde sa prírode nedarí produkovať dostatok zdravého jedla pre včely.
Roj alebo odloženec začína rásť v novom úli, a v prvom roku si vytvára veľkosť hniezda podľa veľkosti úľa a podľa vonkajších zásahov, ktorými sú počasie a znáškové podmienky. V závislosti na sile kolónie dosiahne včelstvo plnú veľkosť hniezda v tom prvom roku. Plná veľkosť hniezda sú jeden alebo dva nadstavky. Matka kladie v lete maximálne 2000 vajíčok denne. Takže dva nadstavky pre plodisko včelstva postačujú. Čiže každú sezónu sa včelstvo narodí, pestujete ho ako dieťa, dospieva a je dospelé. Potom už včelstvo prestáva rásť. Ak sa vaše včelstvo domnieva, že má dostatok plástov, nebude dalej rásť. Prestane stavať nové dielo. Chystá sa na rojenie. A tu začína včelár pracovať s úľom z vnútra. Rozšíri úľový priestor nahor aj nadol a vymení matku, nech je z včelstva opäť teenager. To je odpoveď pre tých, ktorí na webe kladú množstvo otázok, ako napríklad: Prečo moje včely nechcú obsadiť medník? Prečo moje včely nestavajú dielo smerom nadol? Stavať nové dielo v prázdnom nadstavku bude iba mladé včelstvo. Keď včelstvo dorastie, musí začať včelár pracovať pri vedení včelstva z vnútra úľa. To je dôvod, prečo včelár v úli ležane vkladá prázdny rámik na stavbu nového diela medzi plodiskové a medové plásty a nie na vzdialenom mieste za plástmi s medom. To nie je len materskou mriežkou, ktorá v ďalšom raste včelstvu údajne bráni. Ak prehodíte plodiskové nadstavky medzi sebou, v podstate otvárate priestor pre rozšírenie plodového hniezda a ďalší rast včelstva. Návnada plodu v nadstavku pri rozširovaní smerom nahor alebo nadol nemusí byť vždy potrebná.
Včelári, aby zabránili rojeniu včelstiev, vymysleli množstvo techník a trikov ako oklamať včely a zbaviť ich rojovej nálady. Ak má včelár naharadiť starú matku mladou v období rojenia, použije bežnú prax používanú v konvenčnom chove s pomocou prepážky v ležane alebo medzidna v stojane. Základom metódy je, oddeliť vo včelstve s nástupom rojovej nálady plodové plásty, a s nimi aj mladé včely, od matky a lietaviek. Včelstvo bude pokračovať v znáške nektáru bez prerušenia a zároveň si odchová mladú matku. Akonáhle sa mladá matka narodí a oplodní, včelár vymení starú matku za mladú. Získa opäť dospievajúce včelstvo bez rojenia a bez straty medného výnosu.

Možno sa vám zdá neprimerane dlhé moje zdôvodnenie, ako viesť včelstvá prirodzenejším spôsobom. Ja včelárim na prírodnom diele. V mojej filozofii vedenia včelstiev je dôležité dielo s prirodzenou veľkosťou buniek, ktoré pomáha včelstvu znižovať počty roztočov Varroa. Nebránim sa používať v mojej praxi metódy, ktoré pomáhajú včelstvu, ako superorganizumu, v jeho rozvoji. Moje názory na rôzne štartovacie postupy vo včelárskej praxi budú k ničomu pre skúsených včelárov, ale môžu byť zaujímavé pre tých začiatočníkov, ktorým pohľad na prírodu okolo nás nie je ľahostajný.
Tohtoročná sezóna je nevyspytateľná. Teplá zima bez snehu, sľubný apríl pre včelárov, daždivý a chladný máj pre včely.
Výsledok môjho prírodného včelárenia v úľoch slovenskej národnej miery B som na začiatku júna zdokumentoval na fotografii, čo stručne okomentujem.
1. Úle priam kypia včelami. Vitalita včelstiev je obrovská. Znáška bola v apríli a máji minimálna. Hmotnosť úľa na váhe celú jar stagnuje. V plodisku je na začiatku júna až deväť rámikov celoplošne zaviečkovaného plodu,
2. Aj napriek nepriaznivým znáškovým pomerom včelstvá postavili veľa nového diela. Ako každú jar, aj v tejto sezóne, je v niektorých rámikoch postavené viac trúdích buniek ako buniek robotníc. Včelstvá sa však neroja. Zatiaľ sa mi vyrojil iba jeden úľ čechoslovák. Materské včelstvo bolo v troch nadstavkoch JU. Roj bol taký veľký, že nevošiel do košnice.
3. Včelstvá sú vo veľmi dobrej kondícii, no zásoby medu aj peľu sú teraz, na začiatku júna, vo včelstvách nulové. Každodennú znášku včely ihneď spotrebujú. Mám obavu, že v prípade opätovného zhoršenia počasia by už začali hladovať. Teraz začala u nás znáška z maliny a podľa môjho odhadu si včelstvá za posledné dva, tri dni polepšili so zásobami asi o tri kilogramy.
4. V starých úľoch včely rady žijú. Dnes sú požiadavky na úle úplne iné, ako tomu bolo za čias našich dedov. Vtedy o normovaných dĺžkach hornej latky rámika ani nechyrovali. Občas sa nájde nepodarený rámik, ktorý treba za pochodu upraviť. Včelám moje pílenie vôbec nevadilo. Možno aj preto, že matky cez májové ochladenie prestali klásť vajíčka (ani v jednom včelstve som vajíčka a otvorený plod nenašiel) a včelstvá otvorený plod zatiaľ nechovajú.
5. Je to neuveriteľné, že v náročných klimatických podmienkach hornatej Oravy, medzi Rozsutcom, Babou horou, Ostrým roháčom a Chočom, dokážu včelstvá narásť do troch, či štyroch hlbokých nadstavkov slovenského Béčka s vysokým rámikom. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára