O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

utorok 24. septembra 2013

Sluneční hodiny

Blíží se doba podzimní rovnodennosti. Slunce nám překročí rovník a vydá se na zemskou jižní polokouli a to mi připomělo že jsme se v zimě bavili o slunečních hodinách. Tenkrát jsme to pro nedostatek času nedopověděli, proto ti posílám pár fotografií a slov o jejich realizaci
Sluneční hodiny (SH) jsem od počátku plánoval především jen jako zajímavý doplněk letního zahradního posezení. Jejich přínos, nebo účel jsem vnímal spíše jako estetický. Dúvodem je jednak plánovaný rozměr SH, jednak přesnost jejich vyhotovení a jednak fakt, že sluneční čas plyne poněkud jinak, než bychom si představovali. Jinými slovy, že je určitý rozdíl mezi námi používaným SEČ a slunečním časem vztaženým k poledníku na kterém se konkrétně nacházíme. Pro zjednodušení konstrukce jsem využil předpoklad, že hodiny budou nasměrovány přesně na jih, což znamená, že obě poloviny ciferníku budou shodné. Mechanické provedení, jak vyplývá z přiložených obrázkú je vcelku jednoduché. Zužitkoval jsem zbytek desky z výroby úlu, kousek dřevěné násady ze zlomeného smetáku a nadbytečnou špici z kola. Špice z kola tvoří polus, jehož stín bude na ciferníku označovat aktuální čas. Jeho sklon je dán naší polohou vzhledem k zeměkouli, tedy rovnoběžkou na které se nacházíme. Pokud je to kupříkladu 50-ka, pak 90 - 50 = 40 to znamená, že sklon polusu bude 40 stupňú. Na ciferníku je pravé poledne označeno 13-tou hodinou, vzhledem k tomu že SH zobrazují letní čas. 14-tá hodina je vzdálena o 10 stupňú vpravo. 15-tá o 21 stupňú, ostatní pak -- 33,5 -- 49 -- 68 a 90 stupňú. Analogicky levá polovina ciferníku má stejné úhly ovšem vlevo od 13-ky. Při montáži na stanovišti musí být obě osy SH svislé a nesmí docházet k jejich změně deformací použitého materiálu, anebo například větrem. Hrubé nasměrování jsem odhadnul podle orientace satelitní paraboly. Někdo by mohl namítnout, že pravé poledne u nás nastává o pár minut dříve oproti SEČ. Ano, ale toto jsem ve finále dorovnal jemným pootočením SH tak aby ukazovaly správný čas podle SEČ, s vědomím malé nepřesnosti času. Přesněji řečeno, v tomto případě letního času. Grafická úprava hodin je na vás, tam se múže každý vydovádět. Několik možných, ale ne příliš povedených alternatív jsem přiložil. Jak říkám, je to laciný a vděčný doplněk stanoviště anebo pergoly.
Pokud by si někdo chtěl hodiny vytvořit pro nějaké komplikovanější umístnění, pak jestli mohu poradit je vhodné si zjistit svoji aktuální polohu podle GPS. Dnes už je GPS téměř v každém mobilu a navigaci. Údaje získáme také na www.mapy.cz. Potom použijeme následující stránku http://sundial.damia.net/vertical/index-cs.html . Zde vložíme požadované údaje našeho stanoviště. Celý proces výpočtu slunečních hodin je v češtině. Výsledný produkt po vytištění múžeme použít jako SH, případně jako šablonu pro tvorbu svých vlastních hodin. Púvodně jsem sluneční hodiny vnímal jako takovou hračku. Náramkové hodinky nenosím od té doby co mám mobil a to už je hodně dávno. Vlastně všude okolo nás je přesný čas. Na mikrovlnce, na kombinovaném sporáku, na kávovaru, na tranzistoráku, na satelitu, na televizi, na přehrávači všeho co se přehrát dá i nedá. Mám pocit, že na vysavači i na vodovodní baterii jsem hodiny ještě neviděl, ale mohu se mýlit. Každopádně na zahradě, pokud nemám v kapse mobil, musím si čas ověřit na slunečních hodinách. Ony mají s náma cosi společného, také potřebují ke své činnosti slunce. Pokud slunce zajde za mrak, prší anebo dokonce sněží, což u nás je často a trvá to dlouho, viď Milane,tehdy nejdou. Ovšem tehdy obvykle na zahradě nejsem ani já, proto mi to nevadí. Je fajn, když jdou, nepotřebují natahovat, nepotřebují žádné baterky. A tak jsem si vlastně ověřil, že i dnes svúj smysl přece jen mají. 
Franta Rusek
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára