O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

pondelok 1. apríla 2013

Nedeľa prírodného včelárenia na včelnici našapr@vda


Vedenie včelstiev v trámikových úľoch - kurz je už plne obsadený

Warre úľ je veľmi dobrým kompromisom medzi rámikovým úľom a ľudovým košom, ktorý umožňuje včelám žiť ich prirodzeným spôsobom, a pre včelára je praktickým nástrojom, ktorý mu umožňuje so včielkami pracovať vo výborných podmienkach. Je vhodný na produkciu mladých včelstiev a chov matiek. Včely v úli Warre produkujú rovnaké množstvo medu ako v ktoromkoľvek rámikovom úli. Musíte začať tým, že nájdete vhodnú lokalitu pre vaše včely.
Pre narastajúci záujem laickej verejnosti urobím v nedeľu 5.mája 2013 školenie zamerané na pracovné postupy včelára s úľom Warre. Kurzu sa môže zúčastniť každý, kto sa zaujíma o prírodné včelárenie, či už je to začiatočník alebo profesionál. Z kapacitných dôvodov som pôvodne počet záujemcov limitoval na 10 - 12 účastníkov kurzu. 
Pre väčší záujem, ako som očakával, sa školenie bude konať v priestoroch sály Obecného úradu a na dvoch stanovištiach mojej minifarmy s prirodzeným chovom včiel v Jasenovej. Občerstvenie a obed budú zabezpečené a spoločné pre všetkých. Každý účastník si z bezpečnostných dôvodov musí doniesť so sebou včelársky závoj.
.

Program

9.oo - 12.oo hod. - Teória v sále Obecného úradu Jasenová
- Prezentácia úľa Warre
- Vysvetlenie štýlu prírodného včelárenia v konkrétnych úľoch
- Prezentácia metód vo vedení včelstiev počas sezóny v úli Warre

12.oo - 13.oo hod. - Prestávka na obed

13.oo - 16.oo hod. - Praktická časť na včelnici
- Rozširovanie úľového priestoru
- Ošetrovanie včelstiev citrónovou šťavou počas sezóny
- Vysvetlenie zberu medu, peľu, propolisu
- Odpovede na rôzne otázkySom propagátorom prírodného včelárenia v trámikových úľoch a moja prevádzková metóda sa opiera o včelárenie bez medzistienok, zimovanie včelstiev na mede a vedenie včelstiev k možnej varroatolerancii. Som členom hnutia Šanca pre včely, prispievateľom do časopisu Moderný včelár a členom Pracovnej spoločnosti nadstavkových včelárov SK. Často hovorím, že ochorenie včiel zmizne s dostatočnými zásobami dobrého medu v úli. Moje stádo včelstiev nie je až také veľké, a tak mi zostáva čas aj na prácu s priateľmi, včelármi začínajúcimi aj pokročilými, aby som odovzdal niektoré svoje znalosti a ostatné skúsenosti z toho mála, čo som sa pri včelách naučil a čo už z ich pozorovania viem... Tá moja komunita včelstiev je síce malá, ale ja pri nich so zábavou pracujem, chcem čo najviac vedieť o ich prirodzenom spôsobe života, viesť ich v súlade s prírodou, a nie naopak.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára