O mne

Moja fotka

Poslaním môjho blogu je oboznámiť návštevníkov s jedným z najpozoruhodnejších úľov francúzskeho včelára Roger Delona, ktorý poznáme ako Alpský úľ. Včeláriť v tomto úli je v skutočnosti novostarý spôsob včelárenia. Je to včelia retrofarma používajúca metódu ošetrovania včelstiev s jednoduchou technológiou trámikového úľového systému. S touto technológiou potrebujete menej času a je oveľa modernejšia ako pri iných známych formách včelárenia. Pre mňa sa úľový systém s prirodzenou stavbou včelieho diela stal meradlom radosti zo včelárenia bez potu, ktorý som vydal pri ošetrovaní včelstiev všeobecne uznávaným spôsobom. Väčšina včelárov s desiatkami včelstiev najčastejšie myslí na prostriedky získané zo včiel. Ekonomika včelárenia bez dotácií, s vylisovaným medom pre seba a známych, je veľmi zaujímavá. A ja sa na prírodné včelárenie pozerám ako na relax ducha a včelnica sa stala pre mňa chrámom pre oddych. Užite si so mnou moje poznanie, keď som sa učil a rástol ako prírodný včelár. 

sobota 5. marca 2011

Národný program eradikácie moru včelieho plodu

Informácie o pokračovaní kontroly na MVP sa k neorganizovaným včelárom ani nedostanú. Tí si musia informácie hľadať samostatne a po svojom robia každú sezónu opatrenia vo včelstvách. 
Včelárska prax už tretie desaťročie experimentuje so základným modelom likvidácie klieštika v úli chemickým ošetrovaním včelstiev. Aktuálny vývoj v zdravotnej situácii vo včelstvách naznačuje, že v neúspešnom experimentovaní s týmto modelom budú včelári pokračovať ďalších tridsať rokov a oslabovať imunitu organizmu včelstva. Chemoterapia v úľoch, ako prevencia proti chorobám včiel znamená, že bez chemoliečby by včelstvá neprežili. Keď sa prírodný včelár postaví nezmyselným zákonom o včelách, položia mu nezmyseľnú otázku, či si dal vyšetriť chytený neznámy roj na mor, ktorý osadil do novučičkého úľa. Veď ten roj mohol vyletieť len z úľa tých, ktorí tú otázku položili. Zásoby medu, ktoré roj so sebou nesie spotrebuje do troch dní a prevažnú časť prípadných spór vykalí mimo úľa. Je iróniou, myslieť si, že práve ľudia, ktorí zákony o včelách presadzujú, chcú zabrániť šíreniu chorôb včiel, pretože sú zrejme hlavným vektorom pri šírení ich nákazy. 
Sústreďujeme veľké množstvo včelstiev tesne vedľa seba na jedno miesto, do kočovných vozov, do včelínov, naukladáme ich do radu na záhrade alebo na okraji lesa. Akosi sme spohodlneli a pozabudli na včelnicové rozmiestnenie každého úľa samostatne.
Je to celosvetová problematika, ktorá sa vždy v minulosti vyskytovala, menia sa iba ohniská výskytu. Zákon o veterinárnej starostlivosti ukladá, ako má štát postupovať (režim preplácania) v prípade, keď Štátna veterinárna a potravinová správa vzhľadom na spomínanú chorobu nariadi likvidáciu včelstva. Keď už veterinári v zmysle predpisov usilujú o nerozširovanie spór MVP pálením včelstiev a zariadenia, tak nech sa verejnosti povie, či med z dovozu je čistý od spór MVP a antibiotík. Ide o mor včelieho plodu, nie o včelí mor. Jeden z problémov tejto choroby je, že na ňu neexistuje účinné liečivo. Navyše, následky moru sa môžu iba tlmiť a účinné sú iba antibiotiká a sulfónamidy, stopy ktorých liečiv v produktoch zákon nepripúšťa. Americká hniloba včelieho plodu sa šíri potravinovou cestou, spóry MVP sa nachádzajú v potrave, ktorou včely kŕmia svoj plod. Spóry MVP donesú včely do úľa odkiaľkoľvek, s nektárom, vo vode, s peľom, s tmelom ...., je to ako každoročne opakujúca sa chrípka, s ktorou si organizmus musí poradiť sám. Prenášať vinu na toho druhého nie je správne, pretože podľa obsahu príspevkov v diskusných fórach včelárov začneme tvrdiť, že Americká hniloba včelieho plodu sa už šíri aj elektronickou cestou. V každom prípade však treba zdôrazňovať, že MVP pre človeka nepredstavuje žiadne riziko ochorenia.
Do roku 1939 sme na Slovensku Americkú hnilobu včelieho plodu nepoznali. Starí včelári obmieňali dielo každé dva roky. Jeden rok vyrezali nepárne plásty s medom a ďalšiu sezónu urobili to isté s druhou polovicou plástov. Dnes stačí spoločné napájadlo a patogénne baktérie MVP sa šíria od včely k včele,od úľa k úľu, od susada k susedovi. Kým sa choroba prejaví môže to trvať aj 30 rokov. Pomenovanie "mor včelieho plodu" nie je výstižné, pretože ochorenia, ktoré sa pri zvieratách alebo u ľudí nazývajú mor, sú spôsobené vírusmi, zatiaľ čo Americká hniloba včelieho plodu je bakteriálneho pôvodu. K nakazeniu plodu dochádza ešte v období štádia larvy, keď ich kŕmičky kŕmia takmer každých 30 sekúnd. Na nakazenie larvy je treba 10 miliónov zárodkov, na nakazenie včelstva 6 miliárd. V jednej odumretej larve ich je asi 2,5 miliardy, takže na nakazenie včelstva stačia tri odumreté bunky. Prevenciou sú skutočne všeobecné zásady hygieny.
Ja stále nerozumiem tomu, prečo sa niektorí snažia upodozrievať suseda z šírenia MVP. To keď včelár, ktorý niekoľkokrát za sezónu rozdelí včelstvo, aby predával odložence, kŕmi ho cukrom a nie medom, okráda ho o peľ, to taký komerčák neoslabuje imunitu včiel a jeho niekoľkonásobným delením oslabené včelstvá nemôžu byť zdrojom MVP? Ako to s tým šírením baktérií MVP je? 
National Geographic uviedol článok o zázračnej prírodnej potravine, o mede. Na niektorých fľašiach s medom je varovanie, že med nemožno podávať deťom mladším ako jeden rok. Med môže obsahovať výtrusy butulizmu. Tráviaca sústava detí mladších ako jeden rok nie je ešte úplne vyvinutá, preto môžu tieto deti pri jedení medu utrpieť otravu jedlom. Ak baktérie začnú rásť v tele dieťaťa, začnú produkovať toxín a dieťa môže veľmi ťažko ochorieť. Dospelí sa však nemusia obávať. Podobne je to aj s baktriami MVP, ktoré neškodia dospelým včelám, ale iba včeliemu plodu, ktorého tráviaca sústava nie je ešte dokonalá. 
Baktérie MVP sú anaeróbne, čo znamená, že nemôžu rásť v prítomnosti kyslíka. Sú celkom bežné a možno ich nájsť v prachu a nečistotách, na močariskách, ale našťastie sú tam vystavené vzduchu, ktorý ich prinúti čakať na vhodné prostredie, v ktorom sa budú môcť reprodukovať. Baktérie a spóry sú vetrom voľne prenášané v prírode, tak sa dostanú na telo včely a ďalej do medu. 
Baktérie MVP nemôžu v mede rásť. V skutočnosti, med sa tradične používa na ničenie baktérií pri ošetrovaní rán. Problém je, že keď plod kŕmia včely potravou z medu, ktorý má spóry MVP, začnú tieto spóry ohrozovať zdravie včelieho plodu, pretože jeho nezrelé tráviace ústrojenstvo a imunitný systém nedokážu sa ich reprodukcii ubrániť. Ak baktérie začnú rásť v tele plodu, začnú smrteľne plod včiel ohrozovať. Mňa len teší, že MVP nie je moja parketa a budem rád keď sa s ním nestretnem. Zaujímalo by ma, či aj zásoby z cukru alebo kukuričného sirupu, prípadne iné náhradné krmivá, dokážu rovnako účinne ako med brániť v raste baktériám MVP. Medzi pH medu a pH cukru je totiž obrovský rozdiel. 
Z uvedeného vyplýva, že MVP nerozširuje starší sused a jeho včelstvá v starších úľoch. Kým sa neprizrieme lepšie, ako ten šťastlivec chová včely, môžeme si myslieť, že si žijú u neho len tak, samy od seba, ale keď potom zistíme, ako sa svedomite o ne stará, pochopíme, že onen šťastlivec vie, čo ho robí šťastným, vie, ako to dosiahnuť.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára