nedeľa 17. apríla 2016

Jarný postup s vysokým rámikom

Prehadzovanie nadstavkov je pre jarný rast včelstva priam raketovým štartérom. Moje prvé úle pred vyše tridstiatimi rokmi boli Béčka s odoberateľným dnom. Boli deväťrámikové, lebo literatúra doporučovala taký počet rámikov do hôr (dnes viem, že mala pravdu). Vyrobil som si ich vlastnoručne aj s kočovným vozom. Môj učiteľ včelárenia vždy zimoval včely v medníku. Aj mňa to naučil. Neskôr som pochopil, že zimovanie včiel v medníku je v podstate postup nepriamo celoročne udržiavaného plodiska v dvoch nadstavkoch B alebo JU. Môj učiteľ mal úle s pevným dnom. Na jar musel pri rozširovaní úľového priestoru manipulovať s rámikmi pri ich prekladaní z medníka do plodiska, a v lete zas manipuloval s rámikmi pri ich prekladaní z plodiska do medníka. V mojom Béčku s odoberateľným dnom som tento postup riešil jednoduchým prehodením plodiska s medníkom. Prenášanie zásob som tiež riešil otočením nadstavka s plodiskom o 180°. Na odoberateľnom dne to bolo jednoduché. Zásoby sa tým pádom dostali ku letáču a to bol krok s úžasným podnecovacím efektom. Vtedy sa včelárilo dvojpriestorovo, tiež bolo treba donútiť včely poprenášať a spotrebovať zimné zásoby. Keď bolo teplejšie a ustálenejšie počasie, tak môj učiteľ každý druhý rámik v plodiskiu otočil o 180°. Taký krok mal obrovský vplyv na rast včelstva. O takýchto postupoch som sa vo včelárskej literatúre a časopisoch nedočítal. Dnes včelárim viacnadstavkovo na vysokom rámiku JU. Mám za sebou skúsenosť z vedenia včelstiev na nízkych rámikoch. Zodpovedne a bez akýchkoľvek vykrúcačiek konštatujem, že nízkonadstavkoví včelári nevymysleli nič nového, len okopírovali naše staré postupy, postupy nás všetkých, ktorí sme začínali ako vysokonadstavkoví včelári, a prispôsobili naše dávne techniky úľovým zostavám s množstvom plytkých nadstavkov. Dokonca aj v ležane s obmedzeným priestorom je manipulácia so včelstvom taká istá ako v nadstavkových úľoch.


Pokúsim sa popísať môj tohtoročný jarný postup včelárenia na vysokom rámiku, ktorý praktizujem už niekoľko rokov.
U nás začala znáška z rakyty 27.marca 2016. Znáška bola výdatná, denné prínosy boli aj 5 kg nektáru, väčšinou však 3 kg. Trvala vyše týždňa.
Moje včely zimujem v dvoch nadstavkoch. Jarný rozvoj včelstiev začína spravidla v hornom nadstavku. Týždeň po začatí znášky z rakyty, 3.apríla 2016, bolo v úľoch najmenej 5 rámikov zaviečkovaného plodu a toľko nektáru a peľu, že som včelstvám prehodil nadstavky, aby matka mala kde klásť. Mám štyri nadstavkové JU-čechoslováky. Horný nadstavok s plodiskom som dal na odoberateľné dno a spodný nadstavok som dal na top pozíciu.


Včelstvo na obrázku, minuloročný odloženec, je od piatku, 15.4.2016, v troch nadstavkoch.


V piatok, 15.4.2016, som našiel v 2. nadstavku 6 plástov so zaviečkovaným plodom. Bunky so zaviečkovaným plodom boli až po hornú latku rámika. Preto som tento nadstavok rozdelil na dve časti. Do 3. nadstavku som dal šesť rámikov a 5 medzistienok. Rámiky sú uložené v poradí: pri stene je zásobný, potom sú tri rámiky s plodom, nasleduje peľový, za nim zásobný a na druhej polovici je 5 medzistienok.


V druhom nadstavku od spodu som ponechal 5 rámikov, dva so zásobami a tri s plodom, a druhú polovicu nadstavka som vyplnil šiestimi rámikmi s medzistienkami. Všetky plodové rámiky musia byť v nadstavkoch usporiadané nad sebou, aby nedochádzalo k tepelným stratám v hniezde.


Na odoberatelnom dne zostal nadstavok so starým dielom. Podľa včiel za sklom je zrejmé, že aj tam je väčšina hniezda na jednej polovici nadstavka. Keď dáme všetky tri fotografie dohromady, tak hniezdo je v celku od podlahy po povalu úľa. Tento nadstavok prehodím niekedy o dva týždne na top pozíciu, na mriežku, ktorú tam doplním, a bude z neho medník. V lete, po medobraní, pojdu rámiky z tohoto nadstavka do voskotopky.


Toto včelstvo, takisto odloženec z minulého roka, tiež zimovalo v dvoch nadstavkoch. Jeho jarný rozvoj však nie je taký výrazný ako vo včelstve v prechádzajúcom prípade. Zaostáva za ním asi o týždeň. V hornom nadstavku chová na manipulačnom rámiku  trúdí plod. V pitaok, 15.4.2016, malo v hornom nadstavku 5 rámikov zaviečkovaného plodu a veľa zásom medu a peľu. Matka je tam obmedzená v kladení vajíčok.


Dolný nadstavok bol bez plodu. Je tam však veľa peľu a aj zásob je tam dosť. Preto som v piatok nadstavky prehodil medzi sebou. Matka určite prejde klásť vajíčka hore, pretože včely tam majú oveľa viac možností pripraviť bunky na plodovanie. Keď včelstvo bude dobre postupovať, rozdelím jeden nadstavok s plodiskom niekedy o dva týždne tak isto ako som to urobil v už spomínanom včelstve včera. Tiež bude v troch nadstavkoch, len ešte na to nedorástlo.

Keď prezimuje včelstvo (roj alebo odloženec) v jednom nadstavku, a nemá ešte vystavané dielo, postupujem takým istým spôsobom. Ak včely husto obsadajú všetky uličky v nadstavku, plodisko rozdelím na dve polovice a rámiky s plodom uložím v dvoch nadstavkoch nad seba. Druhú polovicu v nadstavkoch vyplním holými rámikmi alebo medzistienkami. Postup funguje každý rok. Netreba sa unáhliť, treba počkať na dostatočný počet včiel v uličkách. Robím to v čase po odkvitnutí rakyty. Na rozširovanie úľového priestoru pre včelstvo a stavbu diela musí byť stabilnejšia znáška. Kvitnú vŕby, brezy, tŕne, slivky. Dnes rozkvitli čerešne. Na stavbu diela včely potrebujú teplo, preto ich musí byť veľa, musia mať prínos nektáru do úľa, aby mali čím kúriť, a dostatok peľu, aby vyprodukovali dostatok vosku. Ak stabilnejšia znáška pre zlé počasie nie je, treba včelstvo podnecovať sirupom.







Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára